Geografie

Česká republika je vnitrozemský stát ve střední Evropě. Bývá označována za srdce Evropy. Bezprostředními sousedy ČR jsou Německo (na západě), Polsko (na severu), Slovensko (na východě, do konce roku 1992 společný stát Československo) a Rakousko (na jihu).

Rozloha

Česká republika se svou rozlohou necelých 79 000 km² řadí ke středně velkým evropským státům. Velikostně zhruba odpovídá Rakousku nebo Irsku. Z celkové rozlohy Evropské unie zaujímá svou velikostí přes dvě procenta. Českou republiku tvoří tři historická území – Čechy, Morava a Slezsko. Administrativně je Česká republika rozdělena na čtrnáct krajů, z nichž jeden tvoří Hlavní město Praha. Mezi města s největší rozlohou patří v České republice vedle Prahy také Brno, Ostrava, Plzeň nebo Olomouc.

Pohoří a vodstvo

Českou republiku obepínají téměř ze všech stran horská pásma. Nejvyšším pohořím České republiky jsou Krkonoše, jejichž hřeben tvoří přirozenou hranici se sousední Polskou republikou. Zde se nachází také nejvyšší česká hora Sněžka s nadmořskou výškou 1602 m. Pro své přírodní bohatství bylo území Krkonoš vyhlášeno jedním ze čtyř českých národních parků.

Česká republika nemá přístup k moři. Územím však prochází hlavní rozvodí oddělující povodí Severního, Baltského a Černého moře. Hlavní říční osy tvoří v Čechách Labe (370 km) s Vltavou (433 km), na Moravě řeka Morava (246 km) s Dyjí (306 km) a ve Slezsku Odra (135 km) s Opavou (131 km). Z hlediska  vodního hospodářství mají velký význam vodní nádrže. Nejdůležitější jsou v současnosti přehrady, budované převážně v sevřených údolích řek. V České republice jich najdeme na 150, mezi nejznámější patří Lipno, Orlík nebo Vranov.

Dvacet jedna tisíc rybníků

V druhé polovině dvacátého století byla vybudována největší soustava přehrad v České republice – takzvaná vltavská kaskáda. V ČR se dále nachází asi dvacet jedna tisíc rybníků, jež tvoří neodmyslitelnou součást české krajiny. Tradice budování umělých vodních nádrží sahá v českých zemích až do středověku. Velkolepým dílem je soustava rybníků v jihočeské Třeboňské pánvi, vybudovaná převážně v šestnáctém století na tamějším panství mocného rodu Rožmberků. Na území ČR vyvěrá velký počet minerálních pramenů (kyselky obsahující oxid uhličitý, horké i radioaktivní prameny), které se využívají k léčebným účelům. Především západočeské lázně – Karlovy Vary, Mariánské lázně nebo Františkovy lázně – již po několik staletí vítají hosty z celé Evropy i z jiných kontinentů.

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemský stát, který leží v mírných zeměpisných šířkách severní polokoule. Podnebí ČR tak lze označit za mírné. Klima v různých oblastech ČR se však výrazně liší v závislosti na nadmořské výšce.

Přílohy

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:02

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace