Středočeský kraj

  • Název kraje: Středočeský kraj            
  • Počet obyvatel: 1 201 827
  • Rozloha: 11 016 km2
  • Počet měst a obcí: 1 146, z toho 80 měst
  • NUTS II: ROP Střední Čechy

  

Je považován za srdce Čech, a to nejen díky své poloze. Právě ve Středočeském kraji se totiž objevila nejstarší sídla v zemi a později se tu odehrála i řada historicky významných událostí.

Ve Středočeském kraji dodnes konkuruje nebývalému množství přírodních krás řada významných kulturních i architektonických památek. Jedinečnost a mnohotvárnost tohoto regionu, obklopujícího ze všech stran českou metropoli, láká stále větší počty turistů, kteří jej považují za jednu z nejatraktivnějších destinací střední Evropy.

BrdyTen, kdo se do středních Čech vypraví kvůli rozmanité přírodě, se může těšit na pět chráněných krajinných oblastí různého charakteru. Přírodovědně nejcennější je Křivoklátsko, biosférická rezervace UNESCO. Obrovským přírodním bohatstvím však oplývají také oblasti Českého krasu, Kokořínska, Blaníku či Českého ráje, náležejícího do sítě geoparků UNESCO.

Půvabná zákoutí skrývají meandry všech zdejších řek i zátoky rybníků a vodních nádrží. Největší a nejznámější ze středočeských řek – Berounku, Labe, Jizeru, Vltavu i Sázavu – si oblíbili nejen vodáci, ale také rybáři. Vyznavači vodních sportů se zase rádi vracejí na vodní nádrže Slapy a Orlík, kde je pro ně připraveno veškeré zázemí včetně ubytování nebo půjčoven sportovního vybavení.

Více než 4.000 památek

Svatý Jan pod SkalouObdivovatele kulturních a architektonických památek čeká ve Středočeském kraji více než čtyři tisíce dvě stě pamětihodností. K nejnavštěvovanějším z nich patří například hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín, zámky Konopiště, Kačina či Dobříš nebo unikátní církevní stavby jako kostel sv. Barbory v Kutné Hoře nebo poutní areál na Svaté Hoře u Příbrami. Téměř ve všech středočeských městech navíc zůstaly zachovány čtvrti se středověkou zástavbou, díky níž mají tato místa neopakovatelnou atmosféru. Nejpůsobivější z nich je historické jádro Kutné Hory, které bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi dalšími starobylými městy středních Čech vynikají svým vzhledem například Mělník, Beroun, Kolín či lázně Poděbrady.

Projekty v kraji

Středočeský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Rozšířená telefonická asistence na tísňové lince

Výsledkem projektu byla příprava, tvorba, akreditace a pilotní ověření vzdělávacího modulu pro operátorky tísňových linek zdravotnické záchranné služby s širším využitím i pro operátory ostatních složek Integrovaného záchranného systému a provozovatelů linek poradenských a krizových nebo linek důvěry.

Kraj blanických rytířů

Projekt propaguje rozvoj cestovního ruchu, šetrného k přírodě i místním obyvatelům, v nově definované turistické oblasti „Kraj blanických rytířů“.

Komunikační technologie z pohledu státní správy a samosprávy

Projekt reaguje na rozvoj moderních komunikačních technologií a jejich možného využití pro rozvoj obcí. V rámci projektu byly připraveny čtyři tematické kurzy zaměřené na nejnovější formy komunikačních technologií, které jsou určené pro vzdělávání pracovníků místních samospráv v této oblasti.

Odkazy:
Oficiální web kraje: www.kr-stredocesky.cz
Oficiální turistický portál kraje: www.centralbohemia.cz
Zastoupení kraje v Bruselu:
European Office Central Bohemia Region – Czech Republic
84, av. d’Auderghem
1040 Bruxelles
tel.: + 32 2 734 96 86
fax: + 32 2 734 96 87
www.stredocech-eu.cz

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:02

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace