Královéhradecký kraj

  • Název kraje: Královéhradecký kraj
  • Počet obyvatel: 552 212
  • Rozloha: 4 758 km2
  • Počet měst a obcí: 448, z toho 44 měst
  • NUTS II: Severovýchod

  

Můžete zde vyšplhat třeba na nejvyšší horu České republiky nebo obdivovat unikátní alegorické barokní sochy v Kuksu. Královéhradecký kraj má totiž pro své obyvatele, ale i turisty kouzlo a přitažlivost po celý rok.

Na území tohoto kraje se nalézá řada turisticky atraktivních lokalit s výjimečnými přírodními, kulturními a historickými památkami. Královéhradecký region je mimo jiné rodným krajem světově uznávaného malíře Františka Kupky (1871–1957).

Nové Město nad MetujíCelé území je protkáno pavučinou zejména renesančních a barokních pamětihodností. Mystický barokní areál špitálu Kuks, zámky Častolovice, Opočno a řada dalších zvou k výletům do historie. Do Královéhradeckého kraje se také každoročně sjíždejí milovníci vojenské historie, aby si připomněli největší bitvu prusko-rakouské války z roku 1866.

Pískovcová skalní města

V Královéhradeckém kraji se nachází jedna z největších a nejkrásnějších evropských zoologických zahrad ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kterou mají v oblibě zvláště děti. Častým cílem turistů je malebný Český ráj, pohádková krajina s pískovcovými skalními městy, romantickými zříceninami i stavbami lidové architektury.

Broumovské stěnyV příhraničních oblastech Královéhradeckého kraje se zvedají hřbety Orlických hor a Krkonoš. Krkonoše jsou nejnavštěvovanějším pohořím celé České republiky, lze v nich provozovat turistiku po celý rok. Nejvyšší hora Krkonoš Sněžka (1 602 m n. m.) je zároveň nejvyšším vrcholem celé České republiky.

Kromě téměř tisíce kilometrů značených turistických tras jsou v Krkonoších vyznačené i stovky kilometrů cyklistických tratí. V zimě nabízejí Krkonoše romantiku bíle zasněžených hor a moderně vybavené lyžařské areály.


Projekty v kraji  

Kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Nemocnice na internetu

Záměrem tohoto projektu bylo vybudovat vysokorychlostní datové prostředí mezi zdravotnickými organizacemi zřizovanými krajem, tedy mezi oblastními nemocnicemi Královéhradeckého kraje, Zdravotnickou záchrannou službou a Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje. V těchto zařízeních bylo nově vytvořeno 45 veřejně přístupných míst k vysokorychlostnímu internetu prostřednictvím sedmi informačních kiosků a osmatřiceti osobních počítačů.

Knihovny na internetu

Hlavním záměrem projektu bylo rozšířit činnost veřejných knihoven Královéhradeckého kraje na veřejná informační centra obcí, která budou zajišťovat rovný přístup občanů k tradičním i elektronickým informačním zdrojům a vytvoří vhodné podmínky pro rozvoj vysokorychlostního internetu a pro posílení informační vzdělanosti obyvatel Královéhradeckého kraje.

Atlas Labe na území Královéhradeckého kraje

Akce je součástí nadnárodního projektu ELLA: ELBE – LABE, tedy opatření na řízení povodní prostřednictvím mezinárodního územního plánování. Cílem akce bylo zmapovat povodí Labe v Královéhradeckém kraji ve vztahu k možným povodním.
www.ella-interreg.org

Odkazy:

 

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace