Karlovarský kraj

  • Název kraje: Karlovarský kraj
  • Počet obyvatel: 305 000
  • Rozloha: 3 314 km2
  • Počet měst a obcí: 132, z toho 30 měst
  • NUTS II: Severozápad

  

Do nejznámějších lázní Karlových Varů, ale do i Mariánských Lázní, Františkových Lázní, Lázní Kynžvart nebo Jáchymova se sjíždějí lidé doslova z celého světa. Karlovarský kraj, který se rozkládá na severozápadě České republiky poblíž hranice se Saskem a s Bavorskem, je totiž nejvíce proslulý právě lázeňstvím. 

Františkovy LázněSpolu s léčivými prameny je tento kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. V souvislosti s lázeňstvím jsou také velice známé lázeňské oplatky, které si jako sladkou pochoutku zamilovali nejen místní obyvatelé, ale především lázeňští hosté z jiných koutů Česka i ze zahraničí. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů společnosti Moser.

Město Chodov zase proslavil růžový porcelán, který se vyváží do celého světa. Z kulturní oblasti stojí za zmínku především Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který patří vedle filmových festivalů v Berlíně, Cannes nebo Benátkách k nejvýznamnějším v Evropě.

Destinace pro hosty z Čech i z ciziny

Struktura hospodářství regionu je velmi pestrá. V okresech Karlovy Vary a Cheb jsou hlavní prioritou lázeňství a cestovní ruch. Okres Sokolov se vyznačuje koncentrací těžby hnědého uhlí, energetickou, chemickou a strojírenskou výrobou. V kraji mají nezanedbatelné postavení tradiční odvětví, jako je výroba skla, porcelánu, lihovin (Becherovky), minerálních vod, hudebních nástrojů a textilu.

JáchymovCestovní ruch patří v Karlovarském kraji k jedním z nejvýznamnějších odvětví. Především díky lázeňství  je tento kraj cílovou destinaci pro hosty z Čech i z ciziny. V souvislosti s lázeňským cestovním ruchem je na území Karlovarského kraje i dostatečná nabídka kulturních zařízení a památkových zón. Celkem se na území kraje nalézá jedenáct divadel, dvacet šest kin a více než šedesát muzeí a galerií. Ty jsou doplněny nabídkou lázeňských symfonických orchestrů a několika festivalů. Kromě Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary to jsou například Loketské kulturní léto, Chopinův festival Mariánské Lázně nebo Kanoe Mattoni.

Karlovarský kraj se také postupně stává rájem golfistů. V současné době mohou příznivci tohoto britského sportu gentlemanů využívat devět golfových areálů. Kraj přitahuje i stále více cykloturistů, pro něž je v současnosti vybudováno a označeno na dvanáct set kilometrů cyklistických stezek.


Projekty v kraji

Karlovarský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Modernizace Letiště Karlovy Vary

V rámci této etapy byla rekonstruována stávající vzletová a přistávací dráha v současných rozměrech. Během stavebních prací byly současně narovnány výškové poměry na dráze, což je nutná podmínka pro možnost používání runwaye (RWY) při výrazně snížené dohlednosti dané leteckými předpisy. Tím se také zvýšila bezpečnost leteckého provozu při přiblížení a přistání a současně je možné v budoucnu RWY prodloužit a rozšířit bez stavebních úprav v této části nově vybudované RWY.

Úprava letištní odbavovací budovy pro splnění Schengenských úmluv

První část řeší vnitřní úpravy a přístavbu stávající odbavovací budovy s ohledem na plnění Schengenských dohod, které na mezinárodních letištích v ČR začaly platit 30. března 2008. I po těchto nezbytných úpravách však nebude v blízké budoucnosti stávající rekonstruovaná odbavovací budova z hlediska prostoru vyhovovat. Důvodem je očekávaný nárůst počtu cestujících a požadavek na možnost souběžného odbavování tří i více letů najednou. Druhá část III. etapy modernizace Letiště Karlovy Vary tak reaguje na tuto naléhavou potřebu projektem výstavby zcela nové odbavovací haly s moderními a komfortními prostory pro odbavení cestujících a poskytování souvisejících služeb. Zahájení výstavby této nové haly se předpokládá na jaře roku 2008 s dokončením na jaře roku 2009.

Krajská knihovna – multifunkční informační centrum regionu

V letech 2004 až 2007 se jídelna bývalých kasáren v areálu krajského úřadu přeměnila v Krajskou knihovnu – multifunkční informační centrum regionu. Projekt vyšel téměř na devadesát milionů korun.

Odkazy: 

 

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace