Liberecký kraj

  • Název kraje: Liberecký kraj
  • Počet obyvatel: 430 774
  • Rozloha: 3 163 km2
  • Počet měst a obcí: 215, z toho 39 měst
  • NUTS II: Severovýchod

  

Světoznámý český křišťál, známá jablonecká bižuterie nebo moderní vysílač a hotel na Ještědu, který usiluje o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO, jsou jen malým výčtem charakteristik Libereckého kraje.

HarrachovKraj se vyznačuje specifickou polohou – jeho hranice jsou na severu zároveň státní hranicí s Polskem a částečně se Spolkovou republikou Německo. Hovoříme proto o takzvaném Trojzemí, kvůli němuž byl v souvislosti s rozšířením přeshraniční spolupráce v roce 1991 ustaven Euroregion Neisse-Nisa-Nysa – dobrovolné sdružení obcí České republiky, Polska a Německa. Vzhledem k této poloze zde sehrává přeshraniční spolupráce významnou roli. Hlavním městem Libereckého kraje a současně přirozeným centrem regionu je téměř stotisícový Liberec.

Za sklem a bižutérií

Liberecký kraj má převážně průmyslový charakter. Rozvinuly se zde především průmysl skla a bižuterie, výroba a zpracování plastů, strojírenství a odvětví zpracovatelského průmyslu s úzkou vazbou na výrobu automobilů. Tradiční textilní průmysl ztratil v posledních letech své dominantní postavení.

Liberecký kraj je velmi významný z hlediska cestovního ruchu a jeho oblasti tak ročně navštěvují statisíce turistů, které přitahuje rozmanitost celého území. Z pohoří rozprostírajících se mezi hranicemi Libereckého kraje jsou největší a nejznámější Jizerské hory a Krkonoše. Ty skýtají mnoho příležitostí pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty. Ojedinělé podmínky k pěstování zimních druhů sportů lze nalézt v Ještědském areálu nad Libercem, kde se mimo sjezdovek různých náročností nacházejí rovněž skokanské můstky, na nichž se každoročně konají závody ve skocích na lyžích. Ideální podmínky pro zimní sporty nabízí i známý Harrachov.

Hrady, zámky a muzea

SychrovMezi kulturní zařízení regionálního významu patří řada muzeí a galerií v různých částech kraje. V návaznosti na tradici výroby skla a bižuterie se návštěvníkům nabízejí například Sklářské muzeum v Novém Boru, v Kamenickém Šenově a v Železném Brodu nebo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Okresní muzeum Českého ráje v Turnově se může pochlubit geologickými a mineralogickými sbírkami a předměty dokumentujícími zlatnickou a šperkařskou výrobu, které jsou jedinečné nejen v rámci České republiky, ale i Evropy.

K historicky cenným objektům s vysokou návštěvností patří hrady a zámky (Bezděz, Zákupy, Lemberk, Frýdlant, Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn) a řada církevních objektů. Významnou stavbou kraje je Ještěd, za nějž získal jeho architekt Karel Hubáček jako dosud jediný český architekt Perretovu cenu. Ještěd v současné době usiluje o zápis na listinu UNESCO. Krajina Libereckého kraje skýtá mnoho přírodních zajímavostí a vodních ploch, z nichž nejznámější je Máchovo jezero. Důležitou roli zde sehrávají i lázeňská místa, tolik vyhledávaná právě návštěvníky ze sousedních zemí Euroregionu Nisa.


Projekty v kraji

Liberecký kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Průmyslová výroba nanovlákenných textilií

Unikátní technologie Nanospider, jež umožňuje pomocí modifikované metody
elektrospiningu na bázi polymerních roztoků průmyslovou výrobu nanovláken o průměru 200 až 500 nanometrů, byla vynalezena a patentována na
Technické Univerzitě v Liberci (TUL). Společnost Elmarco, která se stala výhradním partnerem TUL pro další rozvoj této technologie a získala exkluzivní licenci na produkci a prodej Nanospidera, vyrobila v roce 2004 pilotní výrobní linku a v roce 2006 nabídla první zařízení na průmyslovou výrobu nanovláken.

Odkaz na web v češtině: www.elmarco.com/obsah

Podpora podnikání a inovačních aktivit

Smyslem této nově vytvořené sítě (vznikla na začátku roku 2008) je koordinovat činnost a rozvíjet vzájemnou spolupráci všech dosud fungujících infrastruktur zaměřených na podporu malých a středních podniků. Enterprise Europe Network, jejíž součástí je prostřednictvím projektu BISONet také Česká republika, poskytuje servis v řadě oblastí – počínaje poradenstvím pro podnikatele, kde síť navazuje na služby Euro Info center, přes poradenství v oblasti inovací a technologického transferu až po podporu účasti malých a středních podniků v 7. rámcovém programu EU pro výzkum a technologický vývoj. Kontaktním místem v Libereckém kraji je ARR – Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o. a VÚTS Liberec a.s.
Další informace o činnosti sítě v České republice, včetně regionálních kontaktů, je k dispozici na webových stránkách www.enterprise-europe-network.cz.  

Krajina podstávkových domů

Německo-polsko-české trojzemí spojuje společná minulost. Dokladem toho je i takzvaný podstávkový dům. Tuto typickou stavbu je totiž možné nalézt ve všech třech zemích. Udržování toho kulturního dědictví v Polsku, Německu i Česku je cílem projektu Krajina podstávkových domů.

Odkaz: www.umgebindeland.de 

Odkazy:

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace