Olomoucký kraj

  • Název kraje: Olomoucký kraj
  • Počet obyvatel: 635 126
  • Rozloha: 5 767,02 km2
  • Počet měst a obcí: 398, z toho 30 měst
  • NUTS II: Střední Morava

 

  

Navštivte město proslavené unikátním souborem kašen, ochutnejte aromatický sýr proslulý i za hranicemi České republiky nebo jen obdivujte překrásné kroje a zvyky Olomouckého kraje. Ten je bohatý nejen na tradice a historii, ale i na přírodní krásy. 

Orloj v OlomouciNejvětším městem tohoto regionu, který leží ve východní části České republiky a na severu sousedí s Polskem, je stotisícová Olomouc – po Praze druhá nejstarší a největší městská památková rezervace České republiky. Ve městě můžete obdivovat nejen sloup Nejsvětější Trojice zapsaný na seznamu UNESCO, ale i renesanční radnici s orlojem nebo soubor barokních kašen, které znázorňují příběhy z antické mytologie.

 

 

Hody, jarmarky a masopusty

Olomoucký kraj se může dodnes chlubit množstvím tradic. Lidé se zde stále pečlivě připravují na hody, jarmarky, masopusty a bály. Tradiční jsou například Hanácké slavnosti v Náměšti na Hané, v Prostějově a Tovačově nebo Jízda králů v Doloplazích. To, že má tento kraj pestrou historii, dokazuje i množství starých hradů a zámků. Za návštěvu rozhodně stojí například hrady Bouzov, Helfštýn, Šternberk nebo zámky Náměšť na Hané, Tovačov a Plumlov.

Hanácký krojNa své si v Olomouckém kraji přijdou i milovníci sportu. Díky rovinatému terénu podél řeky Moravy je tento region ideálním místem pro rodinnou cyklistiku a pěší turistiku. Nejedna rekreační oblast se chlubí právě tím, že v jejím okolí můžete jezdit na koni, hrát golf, tenis, navštívit lanové centrum nebo si jen tak odpočinout u vody.

Dlouhá zimní sezóna

Oblast Jeseníků zase vyhledávají milovníci zimních i letních sportů. Lyžařská střediska umístěná vysoko v horách totiž zaručují dlouhou zimní sezónu – v Jeseníkách tak můžete sjezdovat nebo jezdit na běžkách. V létě se zde ale také můžete koupat, jezdit na kole, vyzkoušet horské minikáry nebo lézt po skalách. Jeseníky jsou navíc druhou oblastí v České republice s největší koncentrací lázní. Za návštěvu rozhodně stojí například Priessnitzovy lázně, lázně Velké Losiny, Dolní Lipová nebo Bludov. Unikátní je také jeskynní komplex v Javoříčku, který ukrývá mnohá podzemní tajemství a krásy.

V Olomouckém kraji byste též neměli zapomenout ochutnat některou z místních specialit. Nejznámější jsou olomoucké tvarůžky – měkký zrající sýr se silnou vůní až zápachem, který je zmiňován již v pramenech ze šestnáctého století.


 

Projekty v kraji

Olomoucký kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Podnikatelský inkubátor Olomouc

Cílem podnikatelského inkubátoru bylo vytvořit příznivé podnikatelské prostředí s napojením na vědeckovýzkumné kapacity UP v Olomouci, stimulovat podnikání, povzbudit poptávku po výsledcích vědy a výzkumu a podpořit vznik nově zakládaných (spin-off) firem. Díky jmenovanému projektu vybavil Vědeckotechnický park budovu inkubátoru potřebným zařízením a zajistil její provoz do 30. června 2008.

Internetizace knihoven v Olomouckém kraji

Primárním záměrem jmenovaného projektu bylo rozšířit funkce knihoven Olomouckého kraje na informační centra obcí tak, aby zajišťovala rovný přístup všech skupin obyvatelstva kraje k tradičním a elektronickým informačním zdrojům v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje a podnikání; k plnění občanských a občansko-právních povinností a k řešení každodenních životních situací (například při hledání práce), včetně zajištění možnosti komunikace s jinými subjekty, jako jsou veřejná a státní správa, místní samospráva a další instituce.

Turistický informační portál Olomouckého kraje

Základní cílem projektu bylo zajistit šíření jednotných informací o turistické nabídce Olomouckého kraje, a přispět tak ke zlepšení marketinku a zkvalitnění informační obsluhy v cestovním ruchu turistické oblasti kraje. Cíle projektu bylo dosaženo tím, že byl vytvořen informační internetový portál cestovního ruchu ve spolupráci s poskytovateli služeb a provozovateli turistických zajímavosti v oblasti cestovního ruchu. Díky realizovanému projektu, v jehož rámci byly vytvořeny a zprovozněny webové stránky www.ok-tourism.cz, zaměřené na propagaci turistických zajímavostí kraje a informující o nabízených službách v cestovním ruchu, se zvýšilo povědomí o turistickém potenciálu kraje, což má pozitivní vliv na vzrůst návštěvnosti kraje. Projekt byl zahájen 1. října 2005 a ukončen 30. června 2007.

Odkazy:

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace