Pardubický kraj

  • Název kraje: Pardubický kraj
  • Počet obyvatel: 505 000
  • Rozloha: 4 519 km2
  • Počet měst a obcí: 451, z toho 34 měst
  • NUTS II: Severovýchod

  

Je proslulý chovem koní, výrobou perníku nebo renesančním zámkem zapsaným na seznamu UNESCO. Pardubický kraj, který leží na pomezí Čech a Moravy, nabízí množství přírodních zajímavostí, památek a pamětihodností.

LitomyšlV tomto kraji, který bývá nazýván také střechou Evropy, protože se na něm stýká rozvodí tří moří, se nachází jeden z nejstarších hřebčínů na světě. Leží v Kladrubech nad Labem a jeho historie sahá do první poloviny šestnáctého století. Kladrubský hřebčín byl vyhlášen Národní kulturní památkou a je proslulý chovem bílých starokladrubských koní. S koňmi je však spojeno i největší město regionu – Pardubice. Zde se koná nejstarší a nejtěžší dostih kontinentu Velká pardubická steeplechase, která má již více než stoletou tradici.

Perník se zde vyrábí už 300 let

Pardubice jsou však také světově proslulé výrobou perníku. Ten se s nepatrnými obměnami vyrábí již tři sta let stejným způsobem, ale jeho historie spadá až do šestnáctého století. V roce 2008 získal pardubický perník ochrannou známku Evropské unie.

Na území Pardubického kraje najdou návštěvníci mnohé památky – přes hrady, zámky a zříceniny až po církevní budovy. Patrně vůbec nejznámější památkou je renesanční zámek v Litomyšli zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Každoročně se na jeho nádvoří pořádá významný evropský operní festival Smetanova Litomyšl.

Hrady na strategických místech

LichniceNa strategicky příhodných místech kraje vyrůstaly od třináctého století středověké hrady– za všechny jmenujme Lichnici, Oheb nebo Rychmburk. Za návštěvu stojí též zříceniny středověkých feudálních sídel roztroušené v podhůří Železných a Orlických hor. Nejvýznamnější historické stavební památky v severní části Pardubického kraje jsou spojeny se starým moravským rodem pánů z Pernštejna. Pernštejnským majetkem byly i dva mohutné hrady – Litice nad Orlicí a Kunětická hora.

Na své si přijdou v Pardubickém kraji rovněž milovníci přírody, kteří si zde mohou vybrat hned z několika turisticky atraktivních oblastí – Železné hory, Žďárské vrchy, Orlické hory, Polabí nebo masiv Kralického Sněžníku – třetí nejvyšší hory ČR (1 423 m n. m.).


Projekty v kraji

Pardubický kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Internetové stránky Pardubického kraje na portálu Východní Čechy

Na adrese www.vychodni-cechy.info najdou obyvatelé i návštěvníci regionu bohatou nabídku informací a inspiraci pro cestu do turistického regionu Východní Čechy, a to celkem v devíti jazycích. Důraz je kladen na aktivní trávení volného času, nechybějí samozřejmě informace o památkách, přírodních krásách nebo kulturních akcích. Portál byl již podruhé oceněn zvláštní cenou ministra pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách v oblasti měst a obcí a turistických regionů.

Internet přístupný v sociálních zařízeních a v Domech dětí

Projekty jsou cíleny do čtyř domovů důchodců, pěti ústavů sociální péče, jednoho rehabilitačního ústavu, šesti dětských domovů, deseti domů dětí a mládeže, celkem tedy do 26 organizací rozprostřených po celém území Pardubického kraje. Po zahájení provozu byl v některých zařízeních proveden dotazníkový průzkum. Z odpovědí vyplývá, že dopady projektů překročily technický rámec a pro klienty ústavů znamenají obohacení jejich života. Klienti se seznamují s možnostmi internetu, děti rychleji, klienti sociálních ústavů a senioři sice pomaleji a postupně, ale se zájmem. Navazují přes internet kontakty, komunikují s rodinou a přáteli. Zvládnutí nových technologií posiluje jejich sebevědomí a toto nové téma prospívá též skupinovým vztahům. Projekty kromě své technologické náplně napomáhají začlenění dalších skupin obyvatelstva do informační společnosti.

Centrum materiálového výzkumu

V Pardubicích by mělo vzniknout špičkové vědecké pracoviště a zázemí pro materiálový výzkum zejména v oblasti optiky, optoelektroniky, nanomateriálů a nanotechnologií, s řadou přesahů i do jiných oblastí, například konkurenceschopného strojírenství, informační společnosti, energetických zdrojů a bezpečnostního výzkumu. Mezi konkrétní příklady výstupů jmenovaného projektu lze zařadit například víceúrovňové a velkokapacitní paměti, zápisy informací, počítače na dlani, plně optické počítače, zařízení pro noční vidění, detektory, nové materiály pro baterie, fotoaktivní a samočisticí povrchy skel, vyšší pevnost materiálů, rozklad bojových a škodlivých látek, rozklad vody nebo skladování vodíku. Projekt, který připravuje Univerzita Pardubice společně s dalšími partnery, by měl vyjít na více než dvě miliardy korun. 

 
Odkazy
 

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace