Plzeňský kraj

  • Název kraje: Plzeňský kraj
  • Počet obyvatel: 552 982
  • Rozloha: 7 561 km2
  • Počet měst a obcí: 501, z toho 50 měst
  • NUTS II: Jihozápad
 

Pokud chcete vědět, odkud pocházejí auta značky Škoda nebo světoznámé pivo Plzeňský Prazdroj, zajeďte se podívat do Plzně, již od doby svého vzniku přirozeného centra stejnojmenného kraje.

Národní park ŠumavaSvou rozlohou je Plzeňský kraj třetím největším krajem v České republice, avšak počtem obyvatel se řadí na deváté místo. V Plzeňském kraji tak návštěvníci najdou jak velkou metropoli, tak klidnou venkovskou krajinu s drobnými venkovskými obcemi či úplný klid Národního parku Šumava.

Město Nová Plzeň bylo založeno na příkaz českého krále Václava II. roku 1295 na soutoku čtyř řek a od samého počátku bylo důležitým obchodním střediskem. Průmyslový a technologický rozmach Plzně začal v polovině devatenáctého století a Plzeň se postupně zařadila mezi nejvýznamnější města státu. V současnosti je čtvrtým největším městem v Česku. Kromě Plzně plní funkci center Plzeňského kraje města Klatovy, Domažlice, Tachov a Rokycany.

Největší česká hradní zřícenina

RabíPoloha Plzeňského kraje je také významná pro rozvoj cestovního ruchu. Návštěvníci a obyvatelé tohoto kraje mohou využívat nejen mnoha kulturních zařízení, jako jsou divadla, kina, galerie, muzea, hrady a zámky, ale také výborných podmínek pro sport – v létě pro turistiku a cykloturistiku, v zimě pak pro sjezdové i běžecké lyžování. Plzeňský kraj a město Plzeň jsou světově proslulé též pivovarnickou tradicí – v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj se vedle muzea nachází také největší česká pivnice Na Spilce s pěti sty osmdesáti místy.

Vedle toho může Plzeňský kraj nabídnout ještě řadu „nej“. Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci je nejstaršícelistvě dochovanou architektonickou památkou na českém území. Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni má nejvyšší kostelní věž v Česku
(102 m) a nachází se uprostřed jednoho z největších středověkých náměstí v celé republice. V Plzni se také nachází synagoga, která je největší v České republice, druhá největší v Evropě a třetí největší na světě po synagoze jeruzalémské a budapešťské. Šumava a Český les spolu se sousedním Bavorským lesem tvoří nejrozsáhlejší lesní pásmo ve Střední Evropě. Hrad Rabí pak představuje nejrozsáhlejší hradní zříceninu v Čechách. Dalších „nej“ nabízí kraj ještě dlouhou řadu, ovšem i ta místa, která se přídomkem „nej“ nechlubí, dokáží návštěvníka zaujmout. 

 

Projekty v kraji 

Plzeňský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Geografický informační systém bez hranic – projekt Plzeňského kraje a Bavorska

Spolu s rozšiřováním Evropské unie (EU) se v posledních letech dostává do popředí zájmu spolupráce mezi státy a regiony také v oblasti geografických informačních systémů (GIS), zjednodušeně řečeno digitálních map. 

Je s podivem, že dosud většina map končí na hranicích států. Významným impulzem spolupráce v tomto směru je bezesporu vytvoření jednotného mapového podkladu pro území na obou stranách hranice, a právě takovým příkladem může být využití projektu Informační systém o území v Plzeňském kraji a v Bavorsku, jehož výsledkem je jednotný mapový podklad středního měřítka (1:10.000 až 1:25.000) pro území Plzeňského kraje, Horního Falcka a Dolního Bavorska. Ten je společně s dalšími tematickými geodaty (chráněná území ochrany přírody) dostupný jako interaktivní mapa na portálu Plzeňského kraje i široké veřejnosti (viz intermap.plzensky-kraj.cz).
 
V současné době se již připravuje také využití výsledků projektu při ochraně obyvatel v rámci Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Za tímto účelem se předpokládá další rozvoj projektu formou jeho tematického rozšiřování o geodata o ekonomickém rozvoji, cestovním ruchu, dopravě, životním prostředí nebo územním plánování.
 
 
Odkazy 

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace