Jihočeský kraj

  • Název kraje: Jihočeský kraj
  • Počet obyvatel: 633 264
  • Rozloha: 10 056 km2
  • Počet měst a obcí: 623, z toho 52 měst
  • NUTS II: Jihozápad 

 

Pokud chcete vidět unikátní rybniční soustavu, projít se po největším čtvercovém náměstí v České republice nebo se jen podívat na místo, odkud vyjela první evropská koněspřežka, pak se vydejte do jižních Čech.

Výlov rybJihočeský kraj je druhým největším krajem České republiky a má nejnižší hustotu obyvatel. Jižní Čechy jsou krajinou mnoha krás a mnoha kontrastů, krajinou složenou z mnoha střípků, které vytvářejí neobyčejně pestrou a přitažlivou mozaiku. Najdete zde prakticky všechno, čím česká země vyniká a čím může oslovit své návštěvníky. Region je dobře připraven přijmout hosty ze všech koutů světa, kteří přijedou objevovat a obdivovat jeho bohatství, jež představují zdejší krajina, památky a lidé.

Ryby, synonymum jižních Čech

Z přírodních krás jsou nejznámější pohoří Šumava, Blanský les či Třeboňsko. Vztah Jihočechů k přírodě ale názorně ilustruje například i dílo rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan, který v šestnáctém století umně zformoval charakter zdejší krajiny výstavbou rybniční soustavy, které kraluje jeho největší dílo – rybník Rožmberk. Produkce ryb je dodnes chápána jako jedno ze synonym jižních Čech.

Opomenout však nelze ani další unikáty, jež významně ovlivnily rozvoj místního průmyslnictví. Patří mezi ně první koněspřežná železnice na evropském kontinentu. V letech 1832 až 1873 převážela z Českých Budějovic do Lince zboží, později i pasažéry. Schwarzenberský plavební kanál překonává od konce osmnáctého století hlavní evropské rozvodí. První kostku cukru na světě vytvořili v roce 1843 v Dačicích a nejstarší středoevropská meziměstská elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně je v provozu od roku 1903.

Lidové baroko na jihu Čech

Jihočeské barokoMinulé časy dnes připomínají historická centra měst, památkové rezervace a zóny, četné církevní stavby, hrady a zámky ať již zachovalé zcela, nebo částečně. Jedinečnost renesančních i jiných památek města Český Krumlov a staveb lidového baroka ve vesnici Holašovice se staly důvodem jejich zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další hojně navštěvovaná města patří České Budějovice s největším čtvercovým náměstím v ČR. Nejnavštěvovanějším zámkem je Hluboká nad Vltavou. K relaxaci lákají například lázeňská města Třeboň a Bechyně nebo okolí přehradní nádrže Lipno.

O Jihočeších vám mnohé napoví místní folklór – pořádání slavností a festivalů. Na dodržování tradic se zde pečlivě dbá. Mezi významné osobnosti, které na jihu Čech žily a jejichž odkaz dodnes ovlivňuje kulturní dění v Jihočeském kraji, patřili bezesporu operní pěvkyně Ema Destinnová (1878–1930), malíř, kreslíř a ilustrátor Mikoláš Aleš (1852–1913), loutkář, režisér a dramaturg Josef Skupa (1892–1957) a další. Setkání s Jihočechy je rozhodně nejpříjemnější při posezení v některé z hospůdek, pivnic, restaurací či kaváren. Ke krajovým specialitám neodmyslitelně patří místní pivo. 

Projekty v kraji

Kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.  

MATEO

Tento projekt byl zaměřen na rozvoj inovačních procesů a výměnu know-how mezi firmami a výzkumnými institucemi a na posílení konkurenceschopnosti malých a středních podniků. Díky svým výsledkům byl v roce 2008 v soutěži RegioStar Awards vyhodnocen jako jeden z nejúspěšnějších projektů své kategorie.

Protipovodňová ochrana 

Projekt zmapoval stav ochrany před povodněmi na území Jihočeského kraje, stanovil slabá místa, vymezil cíle a navrhl opatření protipovodňové ochrany. Výsledky se staly podkladem pro plány povodí Vltavy, Dyje a Lužnice.

ELLA

Projekt ELLA byl iniciován po povodňových událostech ve střední Evropě v roce 2002. Zaměřil se na posílení mezinárodní spolupráce při prevenci a zvládání podobných krizových situací. Výsledkem projektu je pořízení společné strategie územního plánování povodí Labe a Vltavy, výměna dat a zlepšení nástrojů územního plánování a několik pilotních projektů.

Odkazy:

Fotogalerie

Přílohy

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace