Jihomoravský kraj

  • Název kraje: Jihomoravský kraj
  • Počet obyvatel: asi 1 130 000 obyvatel
  • Rozloha: 7 196,5 km2
  • Počet měst a obcí: 673, z toho 48 měst
  • NUTS II: Jihovýchod

  

Hned čtyřmi zápisy na seznamu UNESCO, nejrozlehlejšími vinicemi v celé České republice nebo unikátní krasovou soustavou se může chlubit Jihomoravský kraj. Tento kraj, ležící na hranici s Rakouskem a Slovenskem, oplývá bohatou historií, překrásnou rozmanitou přírodou, památkami, znamenitým moravským vínem a živými folklórními tradicemi. 

MikulovV těsném sousedství se zde nacházejí čtyři světově významná teritoria, natolik cenná, že je pod svou ochranu vzala organizace UNESCO. Jde o dvě památky zapsané na seznam kulturního a přírodního dědictví: kulturní krajina Lednicko-valtický areál – romantická krajina s četnými drobnými stavbami mezi dvěma zámky – a vila Tugendhat – funkcionalistická stavba z první poloviny dvacátého století v Brně.

Pod patronací UNESCO se nacházejí rovněž dvě biosférické rezervace: Dolní Morava a Bílé Karpaty. Jedinečností je položka, která nedávno přibyla na Seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, a to mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka.

Krasové jeskyně s podzemní řekou

Jihomoravský kraj oplývá i mimořádnými přírodními krásami, jako jsou území Národního parku Podyjí s četnými meandry a se skalnatými svahy porostlými lesy nebo Moravský kras s krasovými jeskyněmi, propastí Macochou a podzemní řekou Punkvou.

Jihomoravská metropole Brno, druhé největší město ČR, nabízí řadu historických a architektonických památek. Kromě již zmíněné vily Tugendhat je to dominanta města katedrála sv. Petra a Pavla či hrad Špilberk. Historické centrum je sídlem významných institucí a najdeme zde samozřejmě divadla, galerie a univerzitní budovy a s tím související Jihomoravské inovační centrum. Ve městě se také již mnoho let konají mezinárodní veletrhy. Atraktivitu Brna zvyšuje i mezinárodní letiště.

Bitva tří císařů

Mohyla míru ve SlavkověNedaleko moravské metropole se nachází proslulé Slavkovské bojiště (Austerlitz), místo bitvy tří císařů, která se zde odehrála v roce 1805. Každoročně se tak ve Slavkově koncem roku konají vzpomínkové akce na tuto mimořádnou bitvu s ukázkami bojů.

Jižní Morava je ale také nejvýznamnější vinohradnickou a vinařskou oblastí. Nachází se zde přes devadesát šest procent všech vinic ČR, které dávají hrozny pro znamenitá vína. Neodmyslitelným rysem jižní Moravy jsou rovněž stále živoucí lidové tradice. Pestré lidové kroje, písně a tance, řemeslná výroba – to vše je nejen součástí folklórních svátků, ale i všedního života.

Degustace moravských vín

RuprechtovMilovníky aktivního odpočinku v kraji uspokojí množství značených cyklotras, pěších tras a naučných stezek často spojených s poznáním vinařství a jeho tradice, ale také s možností degustace vína. Rozvoj také zaznamenává golf; kromě dvou osmnáctijamkových hřišť ve Slavkově a v Kořenci je zde k dispozici i sedmadvaceti jamkové hřiště v Jinačovicích. Relaxaci po sportu zajišťují nově otevřené lázně s balneoprovozem v Lednici a rekonstruované lázně v Hodoníně, které doplňují nabídku kraje. Nedílnou součástí turistického ruchu na jižní Moravě je i kongresová turistika.

Lákadlem pro davy fanoušků z celé Evropy je rovněž Masarykův okruh v Brně. Pořádá se zde řada motocyklových a automobilových závodů včetně prestižní Velké ceny ČR silničních motocyklů.


Projekty v kraji  

Kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Biotechnologický inkubátor 

Projekt má za cíl vytvořit příznivé podmínky pro vznik a rozvoj centra biotechnologického podnikání v Jihomoravském kraji díky výstavbě a zajištění následného provozu inkubátoru INBIT zaměřeného na podporu biotechnologických firem. www.jic.cz

Portál cykloturistiky 

Projekt vybudoval informační systém cestovního ruchu v oblasti cykloturistiky v podobě kompletní informace o přípravě, realizaci a možnostech financování sítě cyklotras. Projekt má propagovat a prezentovat cykloturistiku, šířit a prezentovat turistické aktivity v území v návaznosti na cyklotrasy. V neposlední řadě budou ve čtrnácti obcích při hranici s Dolním Rakouskem umístěny informační kiosky.
www.cyklo-jizni-morava.cz

Cestovní ruch v Jihomoravském kraji

Tento projekt zvýšil informovanost o turistických atraktivitách a nabídce služeb v oblasti cestovního ruchu v jednotlivých turistických regionech na území Jihomoravského kraje. Projekt současně podporuje vzájemnou spolupráci mezi subjekty podnikajícími v cestovním ruchu, turistickými informačními centry a Jihomoravským krajem při propagaci cestovního ruchu Jihomoravského kraje.
www.jizni-morava.cz

Odkazy:

  

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:03

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace