Ústecký kraj

  • Název kraje: Ústecký kraj
  • Rozloha: 5 335 km2
  • Počet obyvatel: 843 462
  • Počet měst a obcí: 354 obcí, z toho 53 měst
  • NUTS II: Severozápad

  

V české historii sehrál tento kraj nemalou úlohu. Podle legendy se totiž právě v dnešním Ústeckém kraji na hoře Říp usadili první Slované při příchodu do nové vlasti. Památné místo české mytologie tak dodnes láká tisíce návštěvníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

ŘípÚstecký kraj, který se vyznačuje značnou rozdílností jak z hlediska přírodních podmínek, tak z hlediska hospodářské struktury, hustoty osídlení a stavu životního prostředí, leží na severozápadě Čech. Nejdelší úsek společné hranice má s německou spolkovou zemí Sasko (Sachsen) na severozápadě.

Vzhledem k bohaté historii osídlení se může region chlubit velkým množstvím historických památek. Z nejznámějších lze připomenout například románskou rotundu na Řípu, gotický kostel v Mostě, barokní zámek v Duchcově, kláštery v Oseku a Doksanech a zámky Ploskovice a Libochovice. Litoměřice, Úštěk a Terezín byly vyhlášeny městskými památkovými rezervacemi a Roudnice nad Labem má památkově chráněné městské jádro. Několik vsí na Litoměřicku bylo navíc vybráno za vesnické památkové rezervace.

Brána do Čech

DuchcovZ přírodních krás jsou nejznámější Národní park České Švýcarsko s Pravčickou bránou, půvabná labská vinařská cyklostezka s „Bránou Čech“ Porta Bohemica, skalní útvary Tiských stěn a Českého Švýcarska a mnoho dalších. I sportovně založeným návštěvníkům má Ústecký kraj co nabídnout. Ti zde naleznou moderní dostihové závodiště hipodrom, autodrom či golfové hřiště, vše v Mostě. Krajem prochází také několik cyklostezek, z nichž jedna by měla v budoucnu spojit Prahu s Drážďany. Krušné, ale i Lužické hory nabízejí skvělé podmínky pro lyžování.

V posledních letech se v regionu také rozvíjí řada forem přeshraniční spolupráce. Jednou z nich je Euroregion Labe, který zahrnuje území o rozloze 5 500 km2 s 1,4 miliony obyvateli. Sdružuje 214 českých a 63 saských obcí. Tato oblast zahrnuje část severních Čech, Saské Švýcarsko, část Horního Polabí a Východního Krušnohoří. Dále je to Euroregion Krušnohoří, který na české straně zahrnuje 72 měst a obcí z okresů Chomutov, Most, Louny a Teplice. Přínosem jsou společné projekty, především v oblasti dopravy, služeb, cestovního ruchu, kultury nebo životního prostředí.

 

Projekty v kraji 

Ústecký kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Cykloportál Ústeckého kraje

V tomto projektu by měl být vytvořen cyklistický portál Ústeckého kraje. Portál bude kromě sítě cyklostezek v Ústeckém kraji prezentovat i navazující cyklostezky v Sasku. Součástí prezentace bude i přehled doprovodných služeb pro cyklisty v okolí – půjčoven a servisů kol, ubytovacích a stravovacích kapacit, informací o zajímavých místech na cyklotrasách.
Cykloportál bude poskytovat informace o možnostech cykloturistiky v příhraničním česko-německém regionu, bude proveden v české a německé jazykové mutaci, propagovat se bude taktéž v obou zemích.

Bezručovo údolí – vybudování cyklistických stezek 

Projekt byl zaměřen na vybudování zhruba jeden a půl kilometru dlouhé stezky. Výstavba cyklostezky byla další etapou naplňování Studie vybudování cyklistických stezek na Chomutovsku, jejímž záměrem je propojit všechny trasy ve městě a v okolí.

Dvojjazyčný slovník pro Integrovaný záchranný systém

Na sklonku roku 2007 se Ústeckému kraji podařilo realizovat společně s Euroregionem Krušnohoří dvojjazyčný slovník pro příslušníky Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje. Podle zástupců Euroregionu Krušnohoří a zemského okresu Střední Krušnohoří se podařilo projekt realizovat na základě přeshraničního malého projektu v rámci grantového schématu EU Interreg III A mezi Okresním úřadem Mittlerer Erzgebirgskreis a Krajským úřadem Ústeckého kraje. Slovník obsahuje v obou jazycích pět tisíc hesel a bude praktickou denní pomůckou pro záchranáře. Tisk 1 500 kusů stál sto šedesát tisíc korun a zaplatil ho Ústecký kraj. Pracovníci zdravotnické záchranné služby, horské služby, vodní i letečtí záchranáři nebo hasiči a policisté z obou stran hranice mají díky tomu k ruce materiál, který jim pomůže v krizových situacích vzájemně se dohovořit. 

Odkazy:
 

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:02

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace