Kraj Vysočina

  • Název kraje: Vysočina
  • Počet obyvatel: 513 195
  • Rozloha: 6 796 km2
  • Počet měst a obcí: 704, z toho 34 měst
  • NUTS II: Jihovýchod
 

Hned třemi památkami UNESCO se může pochlubit kraj Vysočina. Název tohoto kraje je odvozen od toho, že značnou část jeho území zaujímá Českomoravská vrchovina, vyvýšená zvlněná krajina ležící mezi oběma historickými zeměmi České republiky.

Kamenný křížGenerace lidí zde proměnily původní neprostupný prales v harmonickou kulturní krajinu, v níž se nachází množství lesů a hájků, ale i polí, luk a pastvin. Téměř každý potok je zde přehrazen, a proto zde návštěvníci narazí na řadu rybníků.

Přírodní podmínky rozptýlily obyvatele Vysočiny do více než tisíce sídel, která jsou propojena hustou sítí silnic. Pro Vysočinu jsou charakteristické malé vesnice nepříliš vzdálené od místního centra, jímž často bývá malé město se třemi až deseti tisíci obyvatel. Pouze ve čtyřech městech žije více než dvacet tisíc lidí, krajské město Jihlava dosahuje počtu padesáti tisíc.

Hranice mezi Čechami a Moravou

Metropole kraje je nejstarší horní město českých zemí, které patřilo ve středověku k nejbohatším městům českého království, a to především díky těžbě stříbra. Rozkládá se po obou stranách bývalé zemské hranice mezi Čechami a Moravou. Kraj Vysočina je umístěn v dopravním i populačním středu země. Vysočinou prochází hlavní dopravní tepna České republiky dálnice D1. Strategická poloha Vysočiny proto v posledních letech přilákala řadu zahraničních investorů, kteří sem soustřeďují nejen výrobní kapacity, ale rovněž výzkum a vývoj.

Synagoga v TřebíčiHistorie zanechala na Vysočině množství památek, z nichž tři – historické centrum Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, Židovské město a bazilika sv. Prokopa v Třebíči – jsou zařazeny mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Přírodní bohatství kraje tvoří chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Železné hory, dále národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, Velký Špičák a četné přírodní rezervace. Výhodou Vysočiny je zachované čisté životní prostředí.


Projekty v kraji

Kraj Vysočina se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.

Turistický portál  

Turistický portál www.region-vysocina.cz nabízí přehled turistických a volnočasových aktivit v regionu, tipy na výlety, možnosti koupání a lyžování, kulturní, společenské a sportovní akce a v neposlední řadě také přehled nabídky ubytování. Do webových stránek vkládají data přímo externí uživatelé a také je aktualizují. Tato internetová prezentace turistických možností byla v roce 2004 na festivalu TOUR REGION FILM v Karlových Varech odměněna druhým místem v kategorii multimédia.

Na webových stránkách www.lyze-vysocina.cz se lidé dozví o možnostech sjezdového a běžeckého lyžování na Vysočině a naleznou zde rovněž nabídku servisů a půjčoven lyžařského vybavení, informace o počasí nebo o stavu sněhu na sjezdovkách. Součástí stránek je i zobrazení lyžařských vleků v mapě a routování. Provozovatelé vleků aktualizují veškeré informace pomocí e-informací – e-mailových nebo SMS zpráv.

Informační systém běžeckých tras  

Informační systém běžeckých tras je interaktivní mapa, která umožňuje uživatelům získat informace nejen o samotných trasách (délka úseku, výškový profil), ale také o možnostech ubytování, informačních centrech a památkách v jejich okolí s hypertextovým odkazem na konkrétní stránku turistického portálu. Běžecké trasy mohou být zobrazovány nad různými podkladovými mapami. V dubnu 2006 získala tato aplikace první místo v soutěži „Geoaplikace roku 2005“ v kategorii cestovní ruch.

Více informací na gis.kr-vysocina.cz/website/turista.

Samospráva přes internet

Jedná se o mezinárodní projekt eParticipate spolufinancovaný z programu eTen, do něhož se kraj Vysočina zapojil jako partner v roce 2007. Cílem projektu je zpřístupnit prostřednictvím informačních technologií činnost samospráv občanům regionu. Prakticky jde o zajištění živých internetových video-přenosů z jednání krajského zastupitelstva a zastupitelstev měst a obcí v kraji a následné zpřístupnění záznamu těchto jednání v archivu.

Přenosy jsou dostupné na www.kr-vysocina.cz/tv.

Odkazy:

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:02

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace