Zlínský kraj

  • Název kraje: Zlínský kraj
  • Počet obyvatel: 596 903
  • Rozloha: 3 964 km2
  • Počet měst a obcí: 304, z toho 30 měst
  • NUTS II: Střední Morava

 

  

Právě sem přinesli v devátém století apoštolové Slovanům křesťanství a o deset století později zde založil Tomáš Baťa svou továrnu na výrobu obuvi. Zlínský kraj, proslulý mimo jiné krásnou přírodou, hospodářskou dynamikou a živými folklorními tradicemi, se nachází ve východní části České republiky. Jeho administrativním centrem je Zlín s téměř osmdesáti tisíci obyvateli.

PustevnyVýchodní hranice kraje zároveň tvoří státní hranici se Slovenskou republikou. Zlínský kraj je průmyslovým regionem s tradicí strojírenského, gumárenského, kovodělnického, elektronického, kožařského a chemického průmyslu a také stavebnictví.

Baťova obuvnická továrna

Město Zlín je jedním z nejvýznamnějších měst střední Moravy. Historickým mezníkem pro něj byl rok 1894, kdy zde Tomáš Baťa založil obuvnickou továrnu. Výroba se velmi rychle rozrostla do podoby rozsáhlého koncernu a podnik Baťa se stal světově významnou firmou. Dnes je Zlín známý také mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež – Film festival Zlín.

Výroba kraslicZlínský kraj je ovšem vyhledávaný také pro své přírodní bohatství. Například chráněná oblast Bílé Karpaty se nachází na seznamu biosferických rezervací UNESCO. V městečku Rožnov pod Radhoštěm se zase nachází největší a nejznámější skanzen v České republice. Poprvé byl otevřen v roce 1925 a dnes je národní kulturní památkou. Známé jsou také lázně v Luhačovicích, kde se léčí onemocnění dýchacích cest a zažívacího ústrojí.

Za návštěvu rozhodně stojí též město Kroměříž, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO již od roku 1998. V Kroměříži se nachází velké množství kulturně historických památek – v minulosti bylo toto město ostatně nazýváno hanáckými Athénami. Kroměříž je poprvé připomínána roku 1266 a po mnoho staletí byla majetkem a hospodářským střediskem olomouckých biskupů. Návštěvníci najdou ve Zlínském kraji také jedno z nejvýznamnějších poutních míst České republiky – Velehrad. Ten je spojen s příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu v roce 863.


 

Projekty v kraji

Zlínský kraj se kromě přírodních i kulturních památek může pochlubit také různými úspěšnými projekty. Ty nejzajímavější vybraly samy regiony.
 

Zelená pro Zlínský kraj

Cílem tohoto projektu je rozvíjet sítě vzdělávacích center o životním prostředí ve Zlínském kraji a zlepšit povědomí místních občanů o trvalém rozvoji. Projekt je financován v rámci Evropského sociálního fondu.

Regionální energetická agentura

Program Inteligentní energie pro Evropu financuje založení tří regionálních Agentur pro řízení energie v provincii Mantova (Itálie), Gijón (Španělsko) a ve Zlínském kraji (Česká republika). Od zlínské regionální energetické agentury se očekává, že se stane orgánem zodpovědným za realizační strategii pro energii a budování kapacit pro místní energetické agentury.

Turistický informační portál

Cílem projektu, financovaného v rámci Společného regionálního operačního programu 2004–2006, je vytvořit krajský informační portál cestovního ruchu, který bude sjednocovat, doplňovat a aktualizovat stávající informační aktivity pro cestovní ruch bez ohledu na místní příslušnost a typ nabízených služeb.

Odkazy:

Fotogalerie

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:02

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace