Prohlášení předsednictví jménem Evropské unie k ukončení mise OSN v Gruzii

REV1: Evropská unie lituje rozhodnutí Ruska blokovat dohodu v Radě bezpečnosti OSN, a to navzdory snahám zohlednit zájmy všech zúčastněných stran, jakož i toho, že Rusko vetovalo technickou aktualizaci pozorovatelské mise Organizace spojených národů v Gruzii (UNOMIG) za účelem prodloužení přítomnosti mise.

Mise se ukázala být účinným opatřením na budování důvěry a důležitým nástrojem pro posílení stability a bezpečnosti v Gruzii i v celém regionu jižního Kavkazu. Její ukončení dále komplikuje již tak nestabilní situaci v regionu a zcela jasně není v zájmu civilního obyvatelstva v oblasti konfliktu. Přetrvává potřeba vytvořit takové bezpečnostní podmínky, které umožní neomezený přístup pro humanitární pomoc a poskytnou vnitřně vysídleným osobám vyhlídky na bezpečný a důstojný návrat do jejich domovů.
 
Neobnovením mandátu UNOMIG zaniká prvek nezávislého dohledu nad vývojem v regionu, včetně dohledu nad plněním dohod ze dne 12. srpna a 8. září 2008, vykonávaného mezinárodním společenstvím. EU vyzývá všechny strany, aby tyto dvě dohody plně provedly, a znovu připomíná svou pevnou podporu zbývajícím mechanismům: EU znovu opakuje své odhodlání v souvislosti s pozorovatelskou misí EU i podporu probíhajícím jednáním v Ženevě a vyzývá všechny účastníky, aby vedli tato jednání v konstruktivním duchu. EU vyzývá všechny strany, jejichž síly se nacházejí na místě, aby projevily maximální zdrženlivost a vyhnuly se násilí.

EU znovu opakuje, že pevně podporuje svrchovanost a územní celistvost Gruzie v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.

EU znovu připomíná, že za účelem zlepšení stability a prosperity v Gruzii je jejím cílem posílit vztahy mezi EU a Gruzií, zejména prostřednictvím iniciativy Východního partnerství.

K tomuto prohlášení se připojují kandidátské země Turecko, Chorvatsko* , země procesu stabilizace a přidružení a potenciální kandidátské země Albánie, Bosna a Hercegovina a Černá Hora, země ESVO Island, Lichtenštejnsko a Norsko, členské státy Evropského hospodářského prostoru, jakož i Ukrajina a Ázerbajdžán.


* Chorvatsko je nadále součástí procesu stabilizace a přidružení.


Kontakt:

  • Milan Řepka, tiskový mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČR
  • tel.: +420 224 182 052, GSM: +420 724 034 154; e-mail: milan_repka@mzv.cz


Datum aktualizace: 16.8.2011 15:18

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace