Premiér Mirek Topolánek zodpovídal dotazy v Evropském chatu

Premiér České republiky Mirek Topolánek 6.1. online zodpověděl dotazy české i zahraniční veřejnosti v Evropském chatu. Nyní si můžete přečíst jeho odpovědi z české i anglické jazykové verze chatu.

  • MARC CHAMPION, 6. ledna 2009, 10:28

Dodávky plynu z Ruska na Balkán jsou nyní zcela odříznuty. Je to stále ještě čistě dvoustranná obchodní záležitost? Kdy bude třeba, aby byla EU neústupnější, jak a vůči komu? Už víte, proč byla balkánská trasa přes Moldavsko odříznuta?

zodpovězeno 6. ledna 2009, 16:01

V tomto okamžiku a na základě našich předchozích zkušeností si ani Česká republika, ani Evropská komise nepřejí jednat v tomto sporu jako arbitr. Situaci sledujeme a snažíme se hovořit se všemi klíčovými aktéry na obchodní i politické úrovni. Situace způsobená zastavením dodávek na Balkán, do Turecka, Makedonie a na Ukrajinu je vážná, nikoliv však kritická. EU v současné chvíli vyvíjí hospodářský i politický tlak, ale případnou úlohu moderátora může přijmout pouze tehdy, budou-li s tím obě strany souhlasit a bude-li mít k dispozici všechny nezbytné informace. Střednědobé a dlouhodobé řešení spočívá v diverzifikaci dodávek, vyšších zárukách na úrovni EU i samotných dodavatelů, větších kapacit pro skladování a případném zavádění náhražkových látek ve skladbě zdrojů energie, což všechno velkou měrou odpovídá naší klíčové prioritě v oblasti zabezpečení dodávek energie.

  • karl, 6. ledna 2009, 13:33

 Vážený pane ministerský předsedo, je české předsednictví znepokojeno dopadem, který může mít finanční krize na rozvojovou a humanitární pomoc? Jak budou financovány činnosti, které jsou předpokládány v rámci konsenzu EU o humanitární pomoci?

zodpovězeno 6. ledna 2009, 15:55

Nemyslím si, že by tato hospodářská krize měla mít z globálního hlediska nějaký významný dopad na humanitární pomoc poskytovanou ze strany EU. Pokud je tato krize, více než cokoliv jiného, krizí důvěry, nástroje k řešení tohoto stavu nespočívají ve zvyšování nebo snižování humanitární pomoci. To neznamená, že OSN nebo jiné multilaterální organizace nemohou čelit situaci, jež si bude žádat rychlou a neprodlenou akci.

  • Brusselsblogger, 6. ledna 2009, 13:51

Zdá se, že bezvýhradná podpora USA Izraeli je jediným problémem dočasného zastavení války v Gaze. Proč EU nejedná s USA o blízkovýchodní krizi? Zdá se, že jednání s Izraelem nemá příliš velký smysl.

zodpovězeno 6. ledna, 15:36

Abych tuto otázku obrátil, zeptám se následovně: Co by se mělo učinit, aby se zabránilo bombardování izraelského území z pásma Gazy, při kterém umírají nevinní obyvatelé? Na tyto otázky neexistují odpovědi a Česká republika nemá ambice vyřešit izraelsko-palestinský konflikt, který trvá již více než 60 let. Orgánem, který zodpovídá za řešení této problematiky, je Blízkovýchodní kvartet, jehož členy jsou OSN, USA, Ruská federace a EU. Naším cílem je dosáhnout příměří v dotčené oblasti, stanovit podmínky přijatelné pro obě strany tak, aby s tímto příměřím souhlasily, a za pomoci aktérů, z nichž se Kvartet skládá, se pokusit co nejdříve zastavit všechny vojenské akce. Pokud jde o stanovisko USA k právu Izraele na obranu svých obyvatel, je to něco, v co věřím i já. Pokud jde o rozsah nebo přiměřenou míru reakce, je to samozřejmě jiná otázka. Děkuji vám za vaše dotazy a omlouvám se, neboť se musím účastnit dalšího jednání. Ale brzy se vrátím, abych v tomto zajímavém chatu pokračoval.

  • Hoblík, Praha, 6. 1. 2009, 14:00

Dobrý den, pane premiére, mně i mým přátelům v zahraničí se moc líbí logo předsednictví a grafická podoba webu. A nyní dotaz: jaký bude mandát připravované Národní ekonomické rady ve vztahu k předsednictví? Děkuji Vám a přeji úspěšné vedení Evropy!

zodpovězeno, 6. 1. 2009, 15:55

Tento čtvrtek představím složení Národní ekonomické rady vlády (NERV). NERV bude mít samozřejmě nejenom domácí úkoly, ale bude poradním orgánem i pro řešení nebo návrhy řešení v rámci EU a pro G20 v Londýně začátkem dubna. Složení této rady mi dává jistotu, že se jedná o špičkové odborníky z oblasti bussinesu, akademické sféry a finančního světa a že to v dané chvíli a v dané situaci je správné řešení.

  • Karel, 6. 1. 2009, 12:39

Pane premiére, zdravím Vás z Brna. Jak vnímáte reakce české veřejnosti na předsednictví? A jaké máte prozatím ohlasy ze zahraničí? Třeba i mimo EU...

zodpovězeno, 6. 1. 2009, 15:49

Vnímám. To, že 80 % české populace ví o českém předsednictví, mě naplňuje nadějí, že za půl roku to bude 100 %. To, že 60 % české populace věří našemu úspěchu, mě zavazuje. To, že o tom skoro nikdo nic neví, mě nepřekvapuje. Ten půlrok je velkou šancí pro české občany, aby více pochopili mechanismy fungování EU, aby nahlédli do zákulisí, aby vnímali výhody i nevýhody a dává jim to možnost být hrdi na to, že jsou Češi.

  • Jan Kramoliš, 6. 1. 2009, 10:00

Dobrý den. Pokud se nepodaří dohodnout s opozicí tzv. párování, počítáte s tím, že se členové vlády vzdají poslaneckých mandátů?

zodpovězeno, 6. 1. 2009, 15:42

Diskuze o párování mi připadá spíše jako vydírání. Ministři budou plnit své evropské povinnosti, pokud opozice bude této situace negativně využívat, je tu ještě Senát a legislativní proces se samozřejmě prodlouží. Díky výrazné podpoře evropských zemí českého předsednictví se tak do izolace dostane spíše česká opozice.

  • Petr Kohout, 5. 1. 2009, 22:00

Dobré dopoledne pane premiére, v první řadě bych Vám, Vaší vládě a hlavně ČR tedy nán popřál mnoho úspěchů při předsednictví EU! Je to úžasná chvíle, kdy po dlouhé době můžeme ovlivňovat dění nejenom v Evropě, ale i v celém světě. Myslím, že díky finanční krizi můžeme světu předvést schopnosti naší země - nejenom moderátorskou úlohu. Máte přichystány konkrétní plány pro její řešení? Mohl by jste něco zmínit? Možná se nyní otevírá prostor pro napravení některých ekonomický anomálií, které v EU panují, např. zemědělské dotace, přístup na pracovní trh a jiný protekcionismus... Děkuji, pěkný den!

zodpovězeno, 6. 1. 2009, 15:38

Chtěl bych být takovým optimistou jako vy. Finanční krize a ekonomická recese v Evropě je naopak příležitostí pro celou řadu zemí a státníků populisticky navrhovat vyšší regulace, vyšší dotace a vyšší míru protekcionismu. Naše role bude v tomto případě aktivizovat tuto část Evropy, která bude sdílet naše více liberální přístupy. Praktickým příkladem naší přidané hodnoty v oblasti finanční krize v Evropě může být fungující česká regulace jednoho regulátora, případně kapitálová přiměřenost a povinné minimální rezervy finančních ústavů a zkušenosti z finanční krize v roce 1997, 1998.

  • Jirka, 5. 1. 2009, 19:00

Dobrý den pane premiére, neuvažujete, že by vznikl e-shop s propagačními předměty s logem českého předsednictví? Děkuji a přeji a hodně úspěchů!

zodpovězeno, 6. 1. 2009, 15:30

České předsednictví není olympiáda, my jsme marketingová práva nikomu neprodali, o jejich prodeji neuvažujeme a všechny marketingové předměty jsou k dispozici zdarma pro účely českého předsednictví doma i v zahraničí. S e-shopem nepočítáme. Děkuji za přání úspěchů, jsem rád, že se vám naše logo líbí.

  • Izabela, 6. 1. 2009, 14:51

Vsechno nejlepsi do Noveho roku pane premiere i cele vasi rodine.

zodpovězeno, 6. 1. 2009, 16:08

Děkuji Vám za přání i za vaše dotazy. Omlouvám se, bohužel mě čeká další program. Slibuji vám, že se k zodpovídání dotazů budu pravidelně vracet.

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:56

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace