Závěrečné poděkování českého předsednictví

Předsednictví ČR v Radě EU předává 1. července 2009 štafetu Švédskému království. Nezbývá než poděkovat všem za spolupráci.

Jan Fischer, předseda vlády ČR a předseda Evropské rady

J.FischerPředsednictví České republiky v Radě Evropské unie patřilo k základním prioritám vlády mé od prvního dne jejího působení. Podařilo se nám udržet kontinuitu a zachovat dohodnutou agendu předsednictví, což potvrdila i úspěšná Evropská rada 18. a 19. června v Bruselu. Zde se českému předsednictví opět a symbolicky naposledy podařilo přivést země EU ke shodě ve všech bodech jednání: reforma institucí a irské záruky, finanční a sociální otázky, pokrok v přípravě Kodaňské konference o boji s klimatickými změnami či politická podpora kandidatuře Josého Manuela Barrosa pro jeho znovuzvolení předsedou Evropské komise.

Úspěch předsednictví přirozeně souvisí s konkrétními výsledky v jednotlivých resortech, a odbornost členů mé vlády tak byla výhodou v jejich jednání při ministerských radách.

Rád bych zdůraznil, že k efektivnímu dokončení předsednictví velkou mírou přispěla i silná podpora, které se nám dostalo. A to jak ze strany Evropské komise a jejího předsedy Josého Manuela Barrosa, tak ze strany všech mých evropských protějšků. Tuto podporu mi hlavy států a vlád vyjádřily již při přípravných hovorech před Evropskou radou, ať už osobně či po telefonu, a Evropská rada jejich vůli spolupracovat s českým předsednictvím beze zbytku potvrdila.

Jsem rád, že se nám podařilo přesvědčit naše evropské partnery o tom, že úspěch předsednictví je úspěchem kolektivním, že síla předsednictví nezávisí na velikosti dané země, ale na schopnosti vyjednávat a moderovat debatu v zájmu Evropské unie jako celku.

Jako statistik, Evropan a „dosluhující“ předseda Evropské rady bych úspěšnost českého předsednictví vystihl s nadsázkou takto: “100% s odchylkou +/- 5%“.

Pozdrav z Bruselu, velvyslankyně Milena Vicenová

Vicenová MilenaRáda bych jménem svých kolegů ze Stálého zastoupení České republiky při EU v Bruselu poděkovala všem, s nimiž jsme spolupracovali během předsednictví. V uplynulých šesti měsících jsme se snažili v týmovém duchu dosáhnout konkrétních výsledků pro české občany, naši republiku a Evropskou unii. Evropská unie je nebývalý experiment, který Evropě přinesl mír a jejím občanům prosperitu. Nevím, jaká je další budoucnost Evropské unie, jak bude vypadat za padesát nebo sto let. Důležité je, aby byla založena na spolupráci mezi občany, národy a vládami, a aby Evropa dál prosazovala demokratické hodnoty.

České předsednictví pomohlo odstranit nejednu bariéru, které stěžují spolupráci. Česká republika si zaslouží, aby si veřejnost české předsednictví pamatovala právě za to.

Přinejmenším jedna věc se nám podařila. Soudě podle novinových titulků doma i v zahraničí, český úředník je moderní a česká státní správa odvádí výkony na světové úrovni. To není málo. Fungování moderního státu může zajistit pouze schopná a pružná administrativa. Vidíme, že slovo byrokracie nemusí být vždy nadávka. Navíc, Evropská unie otevírá z perspektivy předsedající země spoustu příležitostí, jak ovlivnit její fungování v prospěch českých občanů a podnikatelů. Česká republika, její občané, podniky a administrativa jsou nyní v nejlepší pozici, jak tyto příležitosti využít.

Poděkování redakce předsednického webu

Website editors’ teamRedakce oficiálního webu českého předsednictví eu2009.cz by ráda poděkovala všem svým čtenářům a spolupracovníkům.

Redakce webu českého předsednictví děkuje zejména všem čtenářům, kteří celých šest měsíců od 1. ledna do 30. června 2009 využívali stránek www.eu2009.cz. Poděkování ovšem patří i všem těm, kteří se podíleli na vytváření aktuálního obsahu stránek.

Doufáme, že jste na webu našli vždy to, co jste potřebovali.

Děkujeme!
Vaše webová redakce

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:17

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace