Francie podporuje české předsednictví v přípravách Evropské rady

Český premiér a předseda Rady EU Jan Fischer se v pátek setkal v Elysejském paláci s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

„Jednání mě přesvědčilo, že máme dobrou šanci, aby poslední Evropská rada za českého předsednictví byla efektivní a přinesla konkrétní výsledky, přestože její agenda je mimořádně náročná. Francie je pro nás velmi důležitým partnerem nejen proto, že jsme s ní v předsednickém triu. Jsem proto rád, že dnešek potvrdil, že k Evropské radě přistupuje Francie konstruktivně," řekl na tiskové konferenci premiér. Dodal také, že francouzský prezident podporuje české předsednictví ve snaze dovést jednání Evropské rady ke shodě v klíčových otázkách.
Na programu Evropské rady budou podle předsedy vlády finanční a ekonomické otázky včetně evropského finančního dohledu a otázky tlumení dopadů ekonomické recese, jednání o budoucím předsedovi Evropské komise, pokrok v přípravě Kodaňské konference o boji s klimatickými změnami a zahraničně politické vztahy EU především k Afghanistánu a Pákistánu.   
 
Premiér Fischer také řekl, že se na summitu očekává odsouhlasení irských záruk, které mají umožnit opakování referenda o Lisabonské smlouvě. „S prezidentem Sarkozym jsem se shodl, že záruky pro Irsko musí být dostatečně robustní z hlediska irských občanů, ale zároveň nesmějí dát důvod k odstartování nového ratifikačního procesu v kterékoli zemi Evropské unie,“ dodal premiér.
 
S blížící se červnovým summitem předseda vlády konzultuje stanoviska k bodům jednání Evropské rady se všemi státy Evropské unie – s některými osobně a s některými telefonicky. Dosud navštívil předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa, přijala jej německá kancléřka Angela Merkelová nebo se zúčastnil středečního setkání se švédským premiérem Frederikem Reinfeldtem. V pondělí 15. června českého premiéra čeká setkání s britským protějškem Gordonem Brownem spolu s přednáškou v The Chatham House v Londýně.
 
Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout a ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle v posledních týdnech provádějí komplementární konzultace členských států s obdobným cílem, tedy připravit půdu pro hladké jednání Evropské tady. Velmi důležité bude z tohoto hlediska jednání Rady pro všeobecné záležitosti a zahraniční vztahy v Lucembursku 15. a 16. 6., která pod českým vedením témata Evropské rady předjedná.


Kontakt:

  • Milan Řepka, tiskový mluvčí ministerstva zahraničních věcí ČR
  • tel.: +420 224 182 052, GSM: +420 724 034 154; e-mail: milan_repka@mzv.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:18

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace