Liberalizaci evropské energetiky dnes formálně schválila Rada ministrů pro životní prostředí

V Lucemburku dnes Rada ministrů pro životní prostředí jako tzv. A bod schválila třetí energetický balíček. Formálně tak byl potvrzen kompromis, který od ledna vyjednával tým českého předsednictví EU s Evropským parlamentem a Evropskou komisí.

Třetí energetický balíček obsahuje směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a plynem, nařízení o přístupu do sítí pro přeshraniční obchod s elektřinou a plynem a nařízení o Agentuře regulátorů.

Při intenzivních jednáních s Evropským parlamentem se českému předsednictví podařilo udržet obtížně dohodnutý kompromis členských států v otázce vlastnického oddělení. Každý členský stát si bude moci zvolit takový přístup, který nejlépe vyhovuje jeho specifickým podmínkám. Třetí energetický balíček zachovává tři rovnocenné varianty vlastnického oddělení výrobních a přenosových aktivit plynárenských a elektroenergetických firem.

První varianta znamená zavedení striktního vlastnického oddělení výroby elektrické energie od přenosové soustavy. Druhá varianta předpokládá vznik nezávislého systémového operátora (ISO), který má fungovat jako vlastnicky oddělená společnost provozující přenos energie na cizím majetku. Třetí varianta umožňuje právní oddělení přenosové soustavy a produkce energie zřízením nezávislého operátora přenosové soustavy (ITO).

České předsednictví dosáhlo dohody s Evropským parlamentem na finální podobě liberalizačního balíčku koncem března. Evropský parlament balíček schválil na  plenárním zasedání 22. dubna.

Třetí energetický balíček dále rozšiřuje práva zákazníků energetických společností. Poté, co nová legislativa vstoupí v účinnost, získají zákazníci právo zdarma do tří týdnů změnit dodavatele elektřiny a plynu. Do šesti týdnů jim pak musí původní dodavatel doručit konečné vyúčtování spotřeby. Energetické společnosti budou také povinny zákazníkům předávat všechna důležitá data o jejich spotřebě a poskytovat kompenzace, pokud nedodrží kvalitativní standardy svých služeb. Distributoři elektřiny budou mít navíc povinnost do roku 2020 zavést 80 procentům svých zákazníků inteligentní měřiče spotřeby. Toto opatření je ovšem podmíněno pozitivním výsledkem dopadové studie.

Další informace k Radě naleznete v kalendáři akcí.


kontakt:

  • Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu
  • Tel.: +420 224 853 311, GSM: +420 602 508 328, E-mail: bartovsky@mpo.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:18

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace