Ministr spravedlnosti usiluje o posílení spolupráce EU se zeměmi Západního Balkánu v boji proti terorismu

Ve dnech 4. a 5. května se v Praze koná seminář k problematice spolupráce Evropské unie se zeměmi Západního Balkánu v boji proti terorismu, kterou pořádá Eurojust (Jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci) ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR, Ministerstvem vnitra ČR a Policií ČR.

Státní zástupci, policisté a experti z členských zemí EU si vyměňují informace a zkušenosti o možnostech posílení spolupráce v boji proti terorismu mezi Eurojustem, Europolem a členskými státy EU na jedné straně a zeměmi Západního Balkánu na straně druhé. Klíčová je účast expertů z tohoto regionu, kteří představují případové studie dokládající prohloubení navázané spolupráce. S konkrétními příspěvky o vývoji situace na Balkáně od skončení válečných konfliktů vystupují zástupci Albánie, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, bývalé jugoslávské republiky Makedonie, Černé hory a Srbska.

Eurojust zemím Západního Balkánu nabízí především praktickou pomoc v podobě vzdělávání, výcviku, technické pomoci a seminářů. „Eurojust spolupracuje s členskými státy EU, organizuje schůzky, na kterých si vyměňuje praktické zkušenosti, a vysílá pozorovatele do daných zemí. Se Západním Balkánem se zatím moc neznáme, proto musíme navázat vztahy důvěry, abychom mohli spolupracovat efektivně,“ uvedla viceprezidentka Eurojustu Michèle Coninsx.

Také země Západního Balkánu jsou pro země EU stále důležitější. Rozšiřování Unie, stejně jako proces vízové liberalizace, je nemožné bez současných kroků v bezpečnostní oblasti. „I z tohoto důvodu se české předsednictví zaměřuje na zvýšení bezpečnosti na Západním Balkáně. Zvláště přínosné jsou probíhající návštěvy expertů v těchto zemích, které mají mimo jiné za cíl zmapovat úroveň protiteroristických opatření, nalézt partnery pro chystané hodnotící mise a sumarizovat objektivní potřeby. Na ně mají navázat hodnotící mise Evropské unie, které by měly být dokončeny do konce roku 2009“, sdělil náměstek ministra spravedlnosti Marek Ženíšek.

Čeští bezpečnostní experti v letech 2005 – 2008 několikrát cestovali do zemí Západního Balkánu, kde zkoumali problematiku boje proti organizovanému zločinu, terorismu, obchodu s drogami, obchodu s lidmi, finanční kriminalitě a podobně. Navázané kontakty se pak průběžně využívají při řešení konkrétních případů.

„Ráda bych vyzdvihla účinnost expertů ze zemí Západního Balkánu. Spolupráce navázaná v roce 2005 se vyvíjí velice úspěšně, díky dobrým vztahům se nám například podařilo dopadnout skupinu českých občanů v Černé Hoře nebo odhalit drogovou kriminalitu mezi Českou republikou a Srbskem“, uvedla náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková – Melicharová.

V boji proti organizovanému zločinu a terorismu je především nutná nová legislativa a její přenesení do praxe, zároveň je nezbytný dostatečný počet lidí v justici i administrativě.

„Základem boje proti terorismu je přeshraniční spolupráce - dobře vybudovaná síť mezinárodních bodů. Proto i v zemích mimo EU máme tzv. „kontaktní body“ – osoby a instituce, které v určitém státě fungují jako informační specialisté a které pomáhají proniknout do teroristických struktur a složek“, popsala roli expertů Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Stále větší spolupráce se rozvíjí i na justiční úrovni. Rada pro spravedlnost a vnitřní věci přijala 28.11.2008 novelu rámcového rozhodnutí o boji proti terorismu, která nově kriminalizuje i veřejné podněcování k páchání teroristických trestných činů, najímání a výcvik k terorismu, zvláště s důrazem na potřebu důsledného postihu těchto aktivit provozovaných či zprostředkovaných ve virtuálním prostředí internetu.


Kontakt:

  • Petra Střítecká, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti pro předsednictví ČR v Radě EU
  • tel.: +420 221 997 263, GSM: +420 737 247 338; e-mail PStritecka@msp.justice.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:24

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace