Ministři zemědělství potvrdili ochotu jednat o budoucnosti přímých plateb

Budoucí podoba přímých plateb, jejich jednodušší systém, rovnoměrnější rozdělení, a tím i férovější konkurenční prostředí na jednotném trhu, byla předmětem jednání evropských ministrů a zástupců odborníků na agrární problematiku. Neformální rada pro zemědělství a rybářství v Brně přinesla nejen shodu nad důležitostí systému přímých plateb, ale i nově vytvářet Společnou zemědělskou politiku po roce 2013. Ministři se dále zavázali podrobně se zabývat nestejnou úrovní plateb u členských států EU.

Účastníci neformální rady si potvrdili, že Společná zemědělská politika představuje základní nástroj nejen pro zajištění dostatku kvalitních potravin, ale zároveň významně přispívá ke zvyšování kvality života ve venkovských oblastech.

„Ministři a vedoucí všech delegací se shodli na nutnosti hledat možnosti zefektivnění modelu Společné zemědělské politiky po roce 2013 a v souladu s tím hledat model přímých plateb, který by byl jednoduchý, dostatečně flexibilní a především obhajitelný před veřejností – daňovými poplatníky,“ shrnuje ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Ministři dále konstatovali, že by v budoucnu měly být přímé platby posuzovány ve vazbě na tržní nástroje a prostředky vynakládané na rozvoj venkova a měly by se s těmito nástroji vhodně doplňovat.

Zvláštní pozornost si podle řady delegátů zaslouží rovněž otázka budoucího cílení přímých plateb. Toto zaměření by mělo vhodně reagovat na sílící poptávku evropských občanů po poskytování takzvaných public goods, veřejných statků, jakými jsou například tvorba a udržování krajiny, ochrana půdy nebo vodní management.

„Úroveň přímých plateb je v jednotlivých regionech EU negativně ovlivněna rozdílným historickým obdobím, kdy byly tyto platby na základě produkčních ukazatelů vypočítávány. Tato disproporce činí už teď a zejména pak po roce 2013 bude činit, systém přímých plateb málo věrohodným a obtížně obhajitelným,“ vysvětluje 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.

Ministři se shodli, že otázka systému přímých plateb je velmi komplexní. Hledání možností jeho zefektivnění, při zohlednění specifických potřeb některých sektorů, by proto představoval významný příspěvek ke zjednodušení a zefektivnění celé Společné zemědělské politiky.

„Ministři potvrdili závazek podrobně prozkoumat možnosti rozvoje systému přímých plateb a posoudit odlišnou úroveň přímých plateb u členských států po roce 2013, takže priorita předsednictví byla naplněna,“ uzavírá ministr Šebesta.


Kontakt:

  • Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí MZe pro předsednictví ČR v Radě EU
  • tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:19

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace