Partnerství mezi vzdělávacími institucemi a zaměstnavateli

Ve dnech 6. a 7. dubna 2009 hostilo české předsednictví v pražském Kongresovém centru na 200 delegátů a delegátek z řad vzdělávacích institucí, podniků a orgánů Evropské unie.

Tématem vlajkové konference českého předsednictví bylo utužení partnerství mezi vzdělávacími institucemi a zaměstnavateli.

PartnershipPartnerství škol a zaměstnavatelů je v Evropské unii i v jednotlivých členských zemích včetně České republiky stále častějším tématem. V souvislosti s ním vyvstává široké spektrum otázek - od fundamentálních, týkajících se samotného smyslu a cílů takového partnerství, přes problémy související s motivací partnerů, formami a obsahem partnerství, až po praktické otázky a příklady dobré praxe. Cílem konference, která se uskutečnila ve dnech 6. a 7. dubna 2009 v pražském Kongresovém centru, byla diskuze o tom, jak v praxi co nejefektivněji dosáhnout partnerství mezi vzdělávacími institucemi a zaměstnavateli, jak oba partnery motivovat ke vzájemné spolupráci na poli uznávání výsledků vzdělávání a kvalifikačních rámců, zapojení zaměstnavatelů do výuky, vazby vzdělávání, výzkumu a inovací na podniky apod.

Ministr O. Liška ve svém závěrečném proslovu ocenil přínos konference, zdůraznil, že spolupráce mezi vzdělávacími institucemi a zaměstnavateli je životně důležitá a umožní překonat současné globální výzvy jako je stárnoucí populace, migrace a překotný technologický vývoj významně ovlivňující způsob výuky a učení. Na tiskové konferenci pak vyzval k aktivitě a spolupráci:

"Potřebujeme konstruktivní přístup nejen na institucionální úrovni, v jednotlivých školách a podnicích, ale také na úrovni politické. Hledáme dialog mezi soukromou a vzdělávací sférou na všech úrovních. Tento dialog je nutný proto, aby byla překonána vzájemná nedůvěra a nedorozumění a aby byla zajištěna větší informovanost a spolupráce. Vyžaduje to jak rapidní technologický pokrok, tak současný hospodářský pokles."

PartnershipPartnerství škol a zaměstnavatelů je smysluplné, představuje-li podporu školy (jejích žáků i učitelů) při naplňování vzdělávacích cílů. Je také specifickou investicí, která vytváří příznivé prostředí a firmami využitelný společenský, vzdělanostní a kvalifikační potenciál. V konečném důsledku se má partnerství promítnout do výsledků žáků, do znalostí a dovedností, které si osvojí, do postojů a hodnot, které představují jejich potenciál k jednání v situacích osobního, společenského a pracovního charakteru. Aktuální politická krize tuto potřebu ještě více umocňuje.

V rámci konference připravilo české předsednictví také dvě programová zpestření. První den jednání byl zakončen vystoupením studentského pěveckého sboru BesHarmonie z pražského Gymnázia Jaroslava Heyrovského. Jeho dirigent, Libor Sládek, vyhrál v roce 2000 soutěž Zlatý Amos - o nejoblíbenějšího učitele v ČR.

V druhý den konference hlasovali její účastníci o vítězce mezi čtyřmi nejúspěšnějšími absolventkami kurzů JA-YE (Junior Achievement - Young Enterprise Alumni Europe). Se svým podnikatelským záměrem nakonec zvítězila Estonka Karoli Hindriks, které poblahopřál ministr Liška.


kontakt:

  • Tomáš Bouška, tiskový mluvčí MŠMT pro české předsednictví
  • tel.: +420 257 193 426, e-mail: tomas.bouska@msmt.cz

Fotogalerie

Přílohy

Program

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:33

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace