STOP podvýživě nemocných a nemocem z podvýživy

České předsednictví převzalo ve dnech 11.-12. června záštitu nad Mezinárodním seminářem „Stop podvýživě nemocných a nemocem z podvýživy“. Zároveň vyzvalo přední evropské odborníky v oblasti zdravotní péče a zdravotnické politiky, aby o naléhavosti řešení problému špatné výživy ve zdravotnických zařízeních diskutovali a přijali vhodná opatření pro zamezení ohrožení kvality života, zbytečné úmrtnosti a nemocnosti pacientů EU.

Podvýživa nezabíjí nemocné přímo, ale může přispívat ke smrtelným komplikacím. To nastává v případech, že zdravotníci věnují maximum pozornosti hlavní diagnóze a jejímu zvládnutí (náhrada kyčelního kloubu, vyoperování nádoru, vyléčení infekčního onemocnění). Podvýživa zůstává přehlédnuta a nediagnostikována, zvláště u pacientů s omezenými pohybovými schopnostmi, psychiatrickými či komunikačními problémy. Přestože je hlavní diagnóza léčena správně, podcenění dostatečné výživy vede ke znehodnocení efektu mnohdy i nákladné léčby, nemožnosti účinně rehabilitovat, dochází k úbytku svalové hmoty a tělesné zdatnosti.

V rámci celé Evropy se podvýživa týká přes 30 milionů občanů. Většina podvyživených osob žije v domácnosti a to zejména starší občané. Riziku podvýživy je vystaveno 10% občanů nad 65 let věku, zhruba 40% jsou pacienti přijatí do zdravotnického zařízení, u klientů domácí péče se uvádí až 60%.

Nedávné údaje z Velké Británie ukazují, že přibližně 3 miliony lidí trpí podvýživou. Náklady na léčbu nemocí z podvýživy a jejich komplikací dosahují 15 miliard euro. V EU se odhaduje částka 170 miliard euro. Samotná léčba navyšuje potřebu zdravotní péče jak v nemocnicích ( prodloužení doby hospitalizace, výskyt infekčních komplikací), tak v péči ambulantní.

Prevence malnutrice (špatné výživy) přitom může ušetřit až 1000 euro na 1 hospitalizovaného pacienta, sdělil ve svém příspěvku profesor chirurgie Olle Ljungqvist.

Zástupci Evropské komise, odborníci z mezinárodních odborných společností zabývajících se výživou nemocných lidí, zástupci odborných společností zaměřených na péči o seniory a na stárnutí, prezentovali zkušenosti a nové přístupy ke sledování nutričního stavu pacientů, pokroky v oblasti přípravy stravy, nové technologie i postupy.

Česká republika jako předsedající země představila aktivity České společnosti pro klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči. Nabídla tak možnost, jak připravit stravu pro pacienta za použití současné technologie a zároveň posoudit a implementovat tyto zkušenosti a postupy do nemocnic i ambulantní sféry.

Významným výstupem semináře je také představení činnosti nové Pracovní skupiny pro výživu, která připravuje Akční plán boje s malnutricí.

České předsednictví obohacuje svůj rejstřík doprovodných akcí o další velmi důležité téma, které bude komunikovat i na evropské úrovni. Evropskou komisi a především švédské předsednictví nabádá k pokračování v řešení tohoto závažného tématu. Konference mimo jiné navazuje na Pražskou výzvu pro boj proti malnutrici v Evropě z r. 2007 a doporučením Evropského parlamentu, týkajícími se výživy.


Kontakt:

  • Andrea Mimrová, tisková mluvčí pro české předsednictví
  • tel.: +420 224 972 424, GSM: +420 737 204 961; e-mail: andrea.mimrova@mzcr.cz

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:19

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace