V Praze bylo zahájeno neformální zasedání ministrů obrany členských států EU

Ve čtvrtek 12. března 2009 bylo v Praze zahájeno dvoudenní neformální zasedání ministrů obrany členských států Evropské unie. Zasedání je jedinou příležitostí, kdy se během českého předsednictví setkávají ministři obrany členských států Evropské unie k jednání v České republice, aby prodiskutovali aktuální otázky v jednotlivých agendách Evropské bezpečnostní a obranné politiky. Jednání ministrů obrany předsedá místopředsedkyně vlády a ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Neformálního zasedání se kromě zástupců všech dvaceti sedmi členských států Evropské unie účastní rovněž generální tajemník/vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, ředitelka pro obranné záležitosti Generálního sekretariátu Rady Claude France Arnouldová, zástupci Evropské komise a ředitel Evropské obranné agentury Alexander Weis. Vojenské orgány Evropské unie reprezentují předseda Vojenského výboru Evropské unie generál Henri Bentégeat, generální ředitel Vojenského štábu Evropské unie generálporučík David Leakey a velitelé probíhajících vojenských operací Evropské unie. Vzhledem k tomu, že jedním z diskutovaných, a z hlediska českého předsednictví důležitých témat, je spolupráce Evropské unie a NATO, zasedání se účastní také představitelé NATO v čele s generálním tajemníkem Aliance Jaap de Hoop Schefferem.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová ve svém úvodním vystoupení připomněla, že dnes si připomínáme zde v Praze 10. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické Aliance a v květnu uplyne pět let od doby, kdy se Česká republika stala spolu s dalšími devíti zeměmi členskou zemí Evropské unie. “Byly to právě tyto dva historické okamžiky, které pro nás znamenaly formální návrat do rodiny svobodných demokratických zemí, do rodiny v níž máme zajištěnu naší obranu a bezpečnost“, uvedla Vlasta Parkanová. Evropská unie se podle ministryně obrany ukotvila v globálním prostředí jako významný politický hráč a přijala na sebe nové odpovědnosti. „Hmatatelným důkazem toho je její vzrůstající schopnost uskutečňovat vojenské operace a civilní mise, kterých bylo doposud již dvacet tři“, dodala ministryně Parkanová.

Právě tři v současnosti probíhající vojenské operace Evropské unie byly hlavním bodem agendy prvního dne zasedání ministrů. Velitelé operací, generál John McColl u operace ALTHEA v Bosně a Hercegovině, generál Patrick Nash u operace EUFOR TCHAD/RCA v Čadu a Středoafrické republice a admirál Phillip Jones u historicky první námořní operace Evropské unie, ATALANTA, zaměřené na boj proti pirátství v pobřežních vodách Somálska prezentovali jejich současný stav a další vývoj.

Ministři obrany se v následné diskusi shodli, že vojenské úkoly operace ALTHEA byly splněny a je možné uvažovat o způsobu její transformace. V této souvislosti však poukázali na nutnost dále pozorně sledovat vývoj politické situace v Bosně a Hercegovině s cílem dosáhnout dokončení nutných politických reforem v zemi.

Rovněž úkoly operace EUFOR TCHAD/RCA v Čadu a Středoafrické republice zhodnotili ministři obrany jako úspěšně splněné. Dnem 15. března 2009 budou úkoly této operace předány OSN (operace MINURCAT). Z diskuse ministrů rovněž vyplynulo velmi pozitivní hodnocení plnění složitých úkolů operace ATALANTA v boji proti pirátství.

Následující den se budou ministři obrany zabývat rozvojem vojenských schopností a spoluprací Evropské unie se svými strategickými partnery v bezpečnostní oblasti, Severoatlantickou aliancí, OSN a Africkou unií.


Kontakt: 

  • Vladimír Lukovský, tisková a informační služba MO                                          
  • tel.: +420 973 200  153, GSM: +420 724 006 780; e-mail: lukovskv@army.cz

 

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:42

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace