V Praze se uskutečnilo neformální zasedání Rady ministrů pro konkurenceschopnost

Neformální zasedání ministrů pro školství, vědu a výzkum proběhlo pod vedením českého ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Lišky ve dnech 3. a 4. května 2009. Ministr své kolegy přivítal neformální večeří v Trojském zámečku v Praze za doprovodu české hudební skupiny Mako Mako.

„Pro dnešní ministerskou diskuzi jsme vybrali dvě témata, která se týkají uvádění do praxe Vize 2020, a to posílení vztahů v tzv. znalostním trojúhelníku na národní úrovni, doplněnou o reflexi vyplývající z konzultací se zástupci organizací s přímým vztahem k prvkům znalostního trojúhelníku na evropské úrovni. V odpoledním bloku jsme diskutovali problematiku rozvoje lidských zdrojů ve výzkumu na základě dokumentu připraveného portugalským ministrem Gagem a lucemburským ministrem Biltgenem,“ uvedl k zasedání ministr a úřadující předseda Rady pro konkurenceschopnost Ondřej Liška.

Na programu jednání byly dvě oblasti, které jsou součástí Implementace VIZE ERA 2020, a to vztahy ve znalostním trojúhelníku (věda, vzdělávání a inovace) na úrovni politik a rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu. Na žádost českého předsednictví v Radě EU byl připraven krátký podkladový materiál k prvnímu tématu. Jde o návrh stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Výzkum a vývoj: podpora konkurenceschopnosti.

Evropský komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik ve svém úvodním projevu prohlásil, že je načase, aby se ze způsobu řízení ERA 1.0 specialisty pokročilo k ERA 2.0, na jejímž řízení se podílí všichni zúčastnění hráči a občané. Na jednání tak znovu zazněl důraz na spolupráci s odbornou veřejností a zástupci průmyslu, neboť právě po nich požadujeme zapojení do financování výzkumu.

V dopolední části programu vystoupila místopředsedkyně Rady pro výzkum a vývoj a ředitelka Národního vzdělávacího fondu Miroslava Kopicová. Hovořila o zkušenosti s reformou systému výzkumu, vývoje a inovací v České republice, která byla zahájena v březnu 2008. Reforma a její evropská dimenze ve vztahu ke znalostnímu trojúhelníku ministrům posloužily jako konkrétní příklad pro diskuzi k dalšímu uvádění do praxe Vize ERA 2020.

Do debaty také přispěli zástupci tří významných evropských institucí: EUROHORCS, Evropská asociace univerzit a Business Europe. Šlo o řečníky zastupující organizace, které v Evropě reprezentují financování programů výzkumu, pozici Evropských univerzit a pozici podnikatelskou. Na jednání tak byly zastoupeny všechny strany znalostního trojúhelníku v praxi.

V odpolední sekci pražské neformální Rady byl blíže projednán dokument, který za francouzského předsednictví připravili společně portugalský ministr Gago a lucemburský ministr Biltgen na žádost francouzské ministryně Pécresse. Týká se statutu výzkumných pracovníků, který byl poprvé představen na prosincové Radě ministrů. Na základě zaslaných připomínek byl dokument oběma autory upraven a předložen k diskusi ministrům v průběhu odpoledního jednání.


Kontakt:

  • Tomáš Bouška, tiskový mluvčí MŠMT pro české předsednictví
  • tel.: +420 257 193 426, GSM: +420 724 374 245; e-mail: tomas.bouska@msmt.cz

Přílohy

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:24

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace