Tváře předsednictví

Česká republika již na začátku září 2008 spustila komunikační kampaň k nadcházejícímu českému předsednictví v Radě EU s názvem „Tváře českého předsednictví“. Cílem této první fáze kampaně bylo využít princip překvapení a originální a zábavnou formou upoutat pozornost domácího publika, kterému byla především určena. Pro kampaň byl vytvořen televizní spot, ve kterém hrála důležitou roli kostka cukru - český vynález z roku 1843, který má dokonce
v jihočeských Dačicích pomník.

Video: Spot z kampaně


Ve spotu vystupují architektka Eva Jiřičná, primabalerína Daria Klimentová, vědec a objevitel léků Antonín Holý, dirigent Libor Pešek a dále modelka Tereza Maxová, hokejista Jaromír Jágr a fotbalový brankář Petr Čech. Všechny osobnosti účinkovaly v kampani bez nároku na jakýkoli honorář.

Na koncepci kampaně se podílela řada špičkových odborníků. V týmu místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, který se podílel na koncepci a realizaci spotu, figurovali fotograf Herbert Slavík, autor konceptu Tváří českého předsednictví, režisérka Alice Nellis a Art Director Eda Kauba. V koncepci spotu byl podobně jako u jiných součástí presentace českého předsednictví, například u loga, kladen důraz především na originalitu, popření klišé, neotřelost, vtip a kvalitu.


A kdo jsou tváře českého předsednictví?

Petr Čech 

(*1982, Plzeň)

Petr ČechFotbalista. Již třikrát vyhlášen nejlepším gólmanem v Lize mistrů. V anketě, kterou pořádá Evropská fotbalová unie (UEFA), vyhrál poprvé v roce 2005. Ve stejném roce byl také v anketě IFFHS (Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků) zvolen nejlepším brankářem světa. Na portugalském EURU 2004 pomohl České republice ke třetímu místu. O rok později prvně vyhrál s klubem Chelsea anglickou Premier League.

Čech chytal v týmech Viktoria Plzeň, Chmel Blšany, Sparta Praha a Rennes. V současnosti chytá za anglické Chelsea FC a fotbalovou reprezentaci ČR. V říjnu 2006 utrpěl během zápasu tříštivou frakturu lebky při střetu se svým soupeřem. Od té doby nosí při utkáních na hlavě ochrannou helmu.

Antonín Holý

(*1936, Praha)

Antonín HolýChemik. Pracoval na mimořádně významných projektech. Například na vytvoření séra proti hepatitidě typu „B“ nebo na dosud nejúčinnějším léku proti AIDS, který významně zvyšuje kvalitu života pacientů a stal se nadějí milionů HIV pozitivních lidí na celém světě. Antonín Holý se rovněž zabývá vývojem látek účinných proti leukémii, rakovině a virovým onemocněním.

V roce 1995 se stal ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Ve funkci strávil osm let. Je držitelem 60 patentů a spoluautorem 550 vědeckých prací. Počet citací jeho publikací přesahuje 9500, což ho řadí k nejúspěšnějším světovým chemikům. Jeho práce byla mimo jiné oceněna Descartovou cenou Evropské Unie za vědecký výzkum nebo členstvím v Učené společnosti ČR.

Jaromír Jágr

(*1972, Kladno)

Jaromír JágrHokejista. Jeden z nejlepších hráčů světa. Kladenský rodák odešel do NHL v roce 1990, kde posbíral celou řadu trofejí. Podařilo se mu dvakrát získat Stanleyův pohár v letech 1991 a 1992, vyhrát olympijské zlato v Naganu v roce 1998 i mistrovství světa v roce 2005 ve Vídni. V roce 2006 se stal se ziskem 1 400 bodů vůbec nejúspěšnějším Evropanem, který kdy hrál v zámořské lize.

Jágr je také pětinásobným držitelem Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, držitelem Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezóny, trojnásobným držitelem Lester B. Pearson Award a řady dalších ocenění. Prošel týmy jako Pittsburgh Penguins, Washington Capitals nebo New York Rangers. Nyní hraje za Avantgard Omsk v Rusku, se kterým podepsal v roce 2008 smlouvu na dva roky.

Eva Jiřičná


(*1939, Zlín)

Eva JiřičnáArchitektka. Jako jedné z mála se jí podařilo ve svém oboru prosadit v mezinárodním měřítku. Vystudovala ČVUT v Praze obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Frágnera. Od roku 1968 žije v Londýně, kam původně odjela pouze na tříměsíční stáž. Komunistický režim jí však zabránil v návratu. V anglické metropoli vede vlastní architektonické studio (Eva Jiricna Architects). Další ateliér má v Praze (AI Design Praha).

Pracovala v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem. Proslavily ji především interiéry londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. Kromě toho je autorkou Oranžérie v Královské zahradě na Pražském hradě, navrhovala interiéry v Tančícím domě či novém sídle Britské rady. Přestavila rovněž kostel sv. Anny na Starém Městě. V roce 1996 byla jmenována profesorkou, vede ateliér architektury na VŠUP v Praze.

Darja Klimentová

(*1971, Praha )

Darja KlimentováPrimabalerína. Po absolvování Taneční konzervatoře Praha byla okamžitě angažována Národním divadlem. Vyhrála řadu mezinárodních baletních soutěží. Prošla angažmá v Kruik Ballet v Kapském Městě v Jihoafrické republice, Scottish Ballet v Glasgow a od roku 1996 tančí v English National Ballet, kde byla v roce 1999 jmenována první sólistkou.

Je představitelkou hlavních rolí zejména klasického repertoáru (například Labutí jezero, La Sylphide, Louskáček nebo Giselle). Její vystoupení jsou oceňována pro svou technickou dokonalost, zralé uchopení role a dívčí půvab. Kromě tance se úspěšně věnuje i fotografii. V roce 2001 se stala finalistkou fotografické soutěže pořádané televizí Channel 4, vystavovala v Photographers Gallery v Londýně. Vydala kalendář tanečních fotografií, pravidelně fotografuje English National Ballet.

Tereza Maxová

(*1971, Pardubice)

Tereza MaxováModelka. Objevila se na titulní straně britského časopisu Vogue, stejně jako na předních stranách časopisů Elle, Cosmopolitan nebo Marie Claire. Účastnila se přehlídek v Paříži, Miláně a New Yorku a předváděla pro návrháře takových jmen jako Chanel, Dior, Prada, Gucci, YSL nebo Ralph Lauren. Svou tvář propůjčila značkám Hermés, La Perla, Vichy nebo L´Oreal.

Maxová spolupracovala snad se všemi velkými fotografy od Patrika Demarcheliera, až po  Maria Testina a Petera Lindberga. V roce 1997 založila Nadaci Terezy Maxové na podporu znevýhodněných dětí vyrůstajícím v ústavní a náhradní rodinné péči. Nadace za dobu své existence přerozdělila dětem více než 130 milionů korun. Maxová žije střídavě v Praze a v Monaku.

Libor Pešek

(*1933, Praha)

Libor PešekDirigent. Patří mezi nejvýznamnější české a světové umělce ve svém oboru. Vytvořil sérii náročných nahrávek pro významné světové nahrávací firmy, vyznamenal se například komplety děl Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Opakovaně hostuje u předních světových orchestrů, několikrát i na prestižním londýnském festivalu BBC Proms v Royal Albert Hall.

V roce 1996 jej britská královna Alžběta II. při návštěvě České republiky na Pražském hradě vyznamenala Řádem Rytíře Britského impéria. O rok později získal Medaili Za zásluhy I. stupně. V České republice nejčastěji spolupracuje se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s Českým národním symfonickým orchestrem a vystupuje i s Českou filharmonií. Od roku 1987 byl ředitelem a šéfdirigentem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu.

Datum aktualizace: 16.8.2011 15:59

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace