Příběh loga českého předsednictví

Přihlásit se mohl kdokoli a kdokoli také mohl vyhrát. A že bylo z čeho vybírat! V soutěži o vytvoření loga českého předsednictví totiž soupeřily hned čtyři stovky návrhů. Přestože samotný příběh vítězného loga začal už v červenci roku 2007, veřejnosti byla jeho podoba odhalena až po téměř roce a půl.

Logo znalo dlouhé měsíce jen několik desítek lidí. „Zveřejnit logo dříve by bylo proti pravidlům hry v Evropské unii. Bylo by to nefér vůči Slovincům, kteří předsedali EU před námi, i vůči Francii, která předsedá nyní,“ vysvětlil místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (*). Stále větší utajování loga se v Evropské unii traduje zhruba od roku 2004.

Všichni ti, kteří se s logem setkali ještě před jeho oficiálním zveřejněním, museli podepsat protokol o mlčenlivosti. Firmám navíc při eventuálním úniku loga hrozily extrémně vysoké finanční sankce. Logo tak neznali ani zaměstnanci jednotlivých ministerstev ani Úřadu vlády. „Šlo o to, že čím více lidí by logo znalo, tím menší bychom nad ním měli kontrolu,“ doplnila koordinátorka jednotného vizuálního stylu Pavlína Hladíková. Proto měly resorty pro své potřeby k dispozici pouze slepé logo, a to až od září 2008.

Úřad vlády vyhlásil veřejnou soutěž na vytvoření loga (odborně „značky“ a „logotypu“) v červenci 2007. Jednalo se o veřejnou soutěž. Tedy o soutěž, do které se mohl zapojit každý – jak profesionální grafici, designéři a studenti grafických oborů, tak i široká veřejnost.

Návrhy zaplnily celou tělocvičnu

Do prvního kola přišlo zhruba čtyři sta návrhů. Ty musely splňovat různé požadavky – být originální, kreativní, působivé, a také srozumitelné. „Účastníci soutěže měli navrhnout různé varianty značky a logotypu a rovněž měli vysvětlit, co jejich logo znázorňuje,“ přiblížila Hladíková.

Účastníci však museli splnit také soutěžní podmínky –například anonymitu návrhu. Právě kvůli nedodržení některých ze soutěžních podmínek bylo před prvním kolem třicet devět návrhů vyloučeno.

Ve Strakově akademii se i tak shromáždilo několik obrovských balíků s návrhy budoucího loga. 5. listopadu 2007 se poprvé sešla hodnotitelská komise ve složení místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, Radima Ochvata z kabinetu předsedy vlády, Marcela Sauera z odboru krajanských a kulturních vztahů a zahraniční prezentace ministerstva zahraniční, grafika Aleše Najbrta ze Studia Najbrt, vedoucího Ateliéru Grafický design a vizuální komunikace VŠUP a předsedy TypoDesignClubu Rostislava Vaňka, odborného asistenta Ateliéru Grafický design a vizuální komunikace VŠUP Alana Záruby a lektor katedry marketingové komunikace a public relations FSV UK Ladislava Kopeckého ze studia Createam.

Návrhy rozložené na stolech zaplnily prakticky celou tělocvičnu Strakovy akademie. Z tří set padesáti jich komise musela vybrat pět. Trvalo to zhruba půl dne. Tím však soutěž ani zdaleka neskončila. Týden na to odborníci z hodnotící komise upořádali pro autory postupujících návrhů informační schůzku. „Každému pak řekli připomínky členů komise k návrhu loga. Co je třeba upravit, co zdůraznit a tak podobně,“ upřesnila koordinátorka jednotného vizuálního stylu.

Mapa ze zkratek států

A právě touto procedurou prošel i vítězný návrh mladého grafika z Litomyšle Tomáše Pakosty. „Původně měl Tomáš Pakosta návrhů mnohem víc. Nejvíce však komisi zaujala jeho mozaika ze zkratek evropských států a podobným způsobem vytvořená mapa Evropské unie,“ řekla Hladíková.

Ve druhém kole soutěže, které se uskutečnilo 30. listopadu 2007, se komise na návrhu Tomáše Pakosty shodla jednomyslně. Výběr komise stvrdil svým podpisem počátkem roku 2008 předseda vlády Mirek Topolánek. Logo českého předsednictví tak bylo na světě s konečnou platností.

Vítězné logo v sobě podle hodnotící komise odráží jak motto českého předsednictví „Evropa bez bariér“, tak motto Evropské unie „Jednota v rozmanitosti.“ „To logo jsem jakýmsi způsobem vymyslel – byla to spíš shoda okolností. Je to hra a s barvami, kódy jednotlivých států rozložené na mapě unie a posléze smíchané v rovnoprávné mozaice,“ přiblížil grafik Pakosta.

Jednotný vizuální styl

Práce Tomáše Pakosty se však v tu chvíli nezastavila. Do léta 2008 totiž musel vypracovat manuál, který určil základní prvky jednotného vizuálního stylu českého předsednictví. Manuál posloužil mimo jiné ke sjednocení designu propagačních předmětů, webového portálu českého předsednictví, reprezentačních tiskovin nebo celkového vybavení exteriérů a interiérů během předsednictví.

Logo se rovněž objeví na speciálních poštovních známkách vydaných u příležitosti českého předsednictví. Pro filatelisty navíc Česká pošta přichystala takzvanou první obálku „FDC“ s aršíkem známek. K dispozici bude v omezeném vydání přímo na pobočkách České pošty.

Jednotný vizuální styl byl uveden do života ve spolupráci s dalšími odborníky: zejména s Rostislavem Vaňkem, Alešem Najbrtem, Herbertem Slavíkem, designovým studiem Virtual World nebo Českou televizí. „Konzultovali jsme s nimi různé problémy. Například, kam umístit logo na dekorační panely, aby bylo při snímání kamerami dobře vidět, jaké použít podkladové barvy a podobně,“ přiblížila Hladíková s tím, že spolupráce s odborníky byla velmi přínosná. Jednotný vizuální styl českého předsednictví tím nabyl ve všech směrech profesionální podobu.

Logo českého předsednictví a následný grafický manuál vyšel zhruba na tři sta tisíc korun. Padesát tisíc získal Pakosta jako odměnu za svůj návrh, 250 tisíc korun pak stál samotný manuál.

(*) Poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka 24.3.2009. Novým premiérem byl 9. dubna 2009 jmenován Jan Fischer.

Datum aktualizace: 16.8.2011 16:01

nahoru

přímé odkazy

  

Kvíz

E-pohlednice

Chat

Kalendář

Předchozí měsíc červen 2009 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1.6. - seznam událostí 2.6. - seznam událostí 3.6. - seznam událostí 4.6. - seznam událostí 5.6. - seznam událostí 6.6. - seznam událostí 7.6. - seznam událostí
8.6. - seznam událostí 9.6. - seznam událostí 10.6. - seznam událostí 11.6. - seznam událostí 12.6. - seznam událostí 13.6. - seznam událostí 14.6. - žádná událost
15.6. - seznam událostí 16.6. - seznam událostí 17.6. - seznam událostí 18.6. - seznam událostí 19.6. - seznam událostí 20.6. - žádná událost 21.6. - žádná událost
22.6. - seznam událostí 23.6. - seznam událostí 24.6. - seznam událostí 25.6. - seznam událostí 26.6. - seznam událostí 27.6. - seznam událostí 28.6. - seznam událostí
29.6. - seznam událostí 30.6. - seznam událostí

rychlá navigace